Teenistusrelva valik lõpueksamil

iDevice ikoon Kuidas otsustada, kumba relva kasutada?

Lihtsaim reegel on see, et kui vangil on käes mingi ese, mida ta võib kasutada kilbina, või mis takistaks Sul nuiaga teda löömast (näit. lauajalg; taburet; padi), siis kasuta pigem gaasi pikemalt distantsilt.

Rusikatega ja jalalöökidega rünnates või väikesegabariidilise ohtliku esemega vangi kahjutuks tegemiseks kasuta pigem näiteks teleskoopnuia.

 

  • Seda võib juhtuda, et blackman, saanud pihta mõned korrad teleskoopnuiaga, hakkab taganema või alla andma – ära nüüd enam „igaks juhuks“ teda rohkem löö! See oleks sunnivahendi väärkasutus.
  • Kui blackman on pikali langenud ja alla andnud, siis ära kiirusta oma relva ära panekuga! Jäta see endiselt kasutusvalmidusse (nui õlal; sihi gaasiballooniga), sest rünne võib tegelikult veel jätkuda. Võimalusel liigu vangile ohutult pea poolele, anna korraldusi hoida käsi nähtaval, jalad laiali, pilk kõrvale suunatud.
  • Teavita esimesel võimalusel ja sel hetkel korrapidajat relva kasutamisest, küsi abiväge. Ära kaota valvsust! Üldjuhul Sulle abilisi lõpueksamil muidugi ei saadeta, aga seda ei saa siiski stsenaariumis välistada.
  • Ole valmis vastama eksamineerijate küsimustele, kuidas sellises olukorras vangile näiteks esmaabi osutada või milliseid dokumente tuleks täita pärast sellise vahejuhtumi lahendamist.

Creative Commons License
Praktilisi harjutusi SKA Justiitskolledži lõpueksamiks by Andres Põdra is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.