Objekti läbiotsimine

iDevice ikoon Milline objekt?

Sõltumata sellest, kas oled kõrg- või kutsehariduse lõpueksamil, tuleb Sul üsna kindlasti kambriülesande täitmisel teostada läbiotsimist mingil objektil. See objekt võib olla lõpueksami olukorras näiteks vangi voodi koos varustusega; laua piirkond; ukse piirkond; öökapi piirkond; nagi piirkond; avatud sektori teleri või telefoniaparaadi piirkond vms.

Siinjuures tuleb selgitada, et näiteks kambri laua all olev prügikast ja selle sisu kuulub „laua piirkonda“; ukse kõrval maas vedelev padi kuulub „ukse piirkonda“ või kohe telerilaua kõrval olev tool kuulub „teleri piirkonna“ mõiste alla. Ukse piirkonna läbiotsimisel näiteks ärge unustage kontrollimast kambri ukse väliskülge, kuivõrd avatud vangisektori tingimustes võib see olla heaks keelatud esemete peidukohaks.

Varasematel aastatel läbiviidud eksamite kogemus näitab, et suurimaks veaks, mille tagajärjel ei leita objektilt kõiki keelatud esemeid, on kiirustamine ja liigselt kergekäeline otsustamine, et „sellesse lihtsasse esemesse ei saa ju olla peidetud midagi keelatut“.

Näiteks lusika; kruusi; plasttopsi, seebi; tualettpaberirulli; hambaharja vms. kontrollimine teostatakse liiga pealiskaudselt ega vaadelda eset põhjalikult, kuid:

  • lusika puitvarresse võib olla puuritud peidik;
  • kruusi sanga alla võib olla kleebitud tablett;
  • plasttopsi kõveraks keeratud ülaserva all võib olla ohtlik traadijupp;
  • seebi sees võib olla raudesemeid;
  • tualettpaberi rulli sisse võib olla peidetud nii metallist, kui mitte metallilisi esemeid;
  • hambaharja plastosasse võib olla puuritud peidik jne.

    Kiirelt läbiotsimine võib küll kõrvalt näida efektne, kuid läbiotsimisel kiirustamine võib tagada hoopiski selle, et Sa ei leia mitte midagi. Nagu juba mõistsid, siis tasub kõiki esemeid objektil silmitseda põhjalikult iga nurga alt ja veenduda ka tehnilisi vahendeid kasutades, et vangile lubatud esemetes ei oleks omakorda peidikuid.

    Tuleb meelde jätte, et objekti läbiotsimise efektiivsus sõltub:

    • kui palju aega selle objekti kontrolliks kasutatakse;
    • kui tähelepanelikult ja süstemaatiliselt kontrollitakse igat eset;
    • kui mobiilne ollakse läbiotsimisel (vahetatakse enda positsiooni objektil);
    • kui põhjalikult kasutatakse läbiotsimise efektiivsust tõstvaid tehnilisi abivahendeid.
    FOTOD: Läbiotsimiseks ette valmistatud erinevad objektid.

    Creative Commons License
    Praktilisi harjutusi SKA Justiitskolledži lõpueksamiks by Andres Põdra is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.