Kuidas häält hoida?

Häälepaelad on meil õrnad. Kes peab pidevalt häälega tööd tegema, peavad häälepaelte eest ka erilist hoolt kandma. Ideaalne keskkond elamiseks, kus häälepaelad ennast suurpäraselt tunneksid on soe ja niiske vihmamets. Kuna kõik kõned ei saa toimuda vihmametsas, peame häälepaelu pidevalt niisutama. Selleks soovitatakse enne esinemist piisavalt tavalist, ilma gaasideta (me ei taha esinemise ajal röhitseda), vett juua. Samuti aitab enne esinemist häälepaelte piserdamine  nõrga soolalahusega.

Tuleb omandada mõned hääle soojendamise võtted.

  • Ümise kinnise suuga häälikut M muutes seda kõrgemaks ja madalamaks tooniks.
  • Häälda täishäälikuid igaühte korralikult välja öeldes.
  • Häälda/laula tähtede lühendeid LA, MI, DO, erinevate kõrgustega.
  • Häälda/laula lühendeid pi pe pa  po pu.
  • Ütle lühemaid lauseid.

Enne esinemist ei tohi juua külmi vedelikke, need muudavad hääle tuhmiks, kähedaks. Samuti ei tasu juua kohvi, mis muudab suu liiga kuivaks.

Ära räägi külma ilmaga. Külm õhk kahjustab häälepaelu.

Šokolaad ei ole ka kõige parem maiustus, mida enne esinemist süüa, muudab hääle tuhmimaks.

Enne esinemist tuleb vältida rasvaste toitude söömist. Seda peaks jälgima juba päev enne esinemist. 

Esinemise päeval ole varakult üleval - hääl ärkab hiljem kui sina.

Hoolimata ärevusest on korralik uni väga tähtis. Kui inimene on väsinud, on ka tema hääl väsinud ja seda on koheselt kuulda ja ikka kuulajatel.

Hääle kasutamisele peab järgnema häälepaelte puhkus.

Enne esinemist soovitakse enda häält puhtaks köhida. Tegelikult köhida ei soovitata (pingutab liigselt häälepaelu) vaid öelda kiiresti rõhutatult silpi HA (ikka difragma tööga).

Mida teha kui hääl on ära.

Hääle kadumises võib olla mitu põhjust, sagedamini kõri ülepingutamine (laulmine, valju häälega rääkimine), aga ka suitsetamine, tolmu- või gaasikahjustus, või ka külmetamine, kaasaarvatud mikroobide mõju.(Terviseleht...03.09.2012)

Häälekurrud hakkavad punetama ja tursuvad, häälepilu ei sulgu enam korralikult ja hääl muutub kähedaks, ehk nagu rahvas on harjunud ütlema - hääl läheb ära. On tekkinud larüngiit ehk kõripõletik, kõri limaskesta ja kudede põletikuline seisund.(Samas)

Et hääleprobleem ei muutuks krooniliseks, tuleb haigus korralikult välja ravida. Tuleb arvestada, et kõri võib vajada näiteks nädalast puhkust (Häälepaelte...03.09.2012). Puhkus tähendab võimalikult vähe rääkimist ja häälepaelte pingutamist. Enamus meist hakkab hääle kadumise puhul sosistades rääkima. Tegelikult pingutatakse sosistades häälpaelu rohkem kui rääkides - seega jääb järele vaikuses olemine.

Spetsialistid soovitavad osta apteegist kõrisse ja ninna tilgutamiseks mentoolõli, mis teeb häälepaelte ümbruse turse pehmemaks. Paljudele osutub see aga ületamatuks tegevuseks. Lihtsam on sisse hingata kuuma auru. Selleks võetakse suur rätik üle pea ja kummardutakse lauale asetatud kuuma tõmmise anuma kohale auru sisse hingama. (Häälepaelte...03.09.2012)

Kõripõletiku korral võib kurku kuristada looduslikest vahenditest tehtud tõmmisega, näiteks vaarikalehtedest tehtud tõmmisega. Paremaks peetakse metsvaarika omi, kõlbavad ka koduvaarika lehed. Lehtede sobivaim korjamisaeg on mais, juunis. Kuivatatult  on lehtede säilivusaeg kuni 2 aastat. Võetakse 2 spl peenestatud droogi 1 kl keeva vee kohta, lastakse tõmmata (soojas, võib ka termoses) 40 min, kurnatakse. (Terviseleht...03.09.2012)  

Kindlasti peavad meeles pidama need, kelle töövahendiks on hääl, et hääl on üks teie kallimaid varasid ning riskida ja katsetada sellega ei tasuks.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License