Esinemise abivahendid

 

Tänapäeva tehnoloogiliste arengute juures on lihtsalt loengu pidamine minetamas oma tähtsust. Esinemisi  rikastavad järjest rohkem erinevad videolahendused, dokumendikaamerate, puutetundlike tahvlite jne. kasutamine.

Hästi ettevalmistatud esitluse võib täielikult rikkuda esitlustehnika mittetöötamine või sellega oskamatu ümberkäimine. Peab arvestama, et erinevates kohtades kasutatakse erinevat tehnikat mis võivad töötad kardinaalselt teiste funktsioonidega (eelnevad oskused ja teadmised võivad osutuda kasututeks). Kindlasti ei ole soovitatav kulutada esinemise aega tehnika erinevate nuppude vajutamisele või vabandada enda oskamatust. 

Esitluse tegemine on tunduvalt pingevabam, kui esineja ei pea olema "aheldatud" kindlasse kohta, näiteks arvuti taha, vaid ta saab vabalt liikuda ,kasutada kehakeelt ning vajadusel osutada distantsilt ekraanile. Selleks on olemas spetsiaalsed "Presenter´id" millega saab liigutada distantsilt PowerPoint slaide ning kasutada ühtlaselt laserkaardikepina.

Kui me kasutame enda esitluse ajal abivahendeid, siis on nende õigeaegseks kasutamiseks vaja teha enda märkmetesse vastav tähis, näiteks SLAID, NÄITAN joonisel jne. Me võime mõelda, et pärast seda lauset näitan midagi või liigun järgmise slaidi juurde jne., kuid fakt on see, et esinemise ajal on meil kõigil sees esinemisnärv ja meie soovitud tegevus võib ununeda või tulla meelde hilinenult. 

Enamus esitlusi ilmestab programmis PowerPoint tehtud slaidid. Samas võiva oskamatult koostatud slaidid osutuda kasututeks, arusaamatuteks või vaatajatele koormavaks. 

Slaide ette valmistades võib meid tabada loomepuhang, kus hakkame otsima erinevaid illustreerimise võimalusi, slaidile trükitava teksti värvustega mängima, jooniseid kujundama jne. ja seda tehakse kõik kelleks, et slaidide tegijal endal on huvitav ning tundub, et nii köidab kuulajaid rohkem, äratab tähelepanu, ei ole igav. Kahjuks töötab see kõik ainult slaide tehes ja teie enda arvutist vaadates.

Esitluse ajal hakkavad keerlevad kirjad segadust tekitama, naljakad hääletoonid ei sobi tekkinud olukorda, kasutatud värvid ärritavad silmi jne. Peate enda sorava jutu katkestama, sest mingi pealkiri alles "ujub" õigesse kohta, tähed "hüppavad" ritta,  tekkinud häälitsused panevad publiku muigama. Teie esitlus on juba hukule määratud hoolimata sõnumi olulisusest.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License