Sissejuhatus

Esinemise järjekord nihkub halastamatult minuni. Peab püsti tõusma, minema auditooriumi ette ning rääkima. Jalad, käed värisevad, kurk kuivab, kõik mõtted on peast kui pühitud ja see hääl, millega esimesed sõnad kuuldavale toon, ei kuulu küll minule...

Jätkuvalt on mulle mõistatuseks, kuidas saavad teised ennast nii vabalt tunda kui peavad ettevalmistamata tervituskõnet sünnipäevalapsele või esinevad suurele auditooriumile. Kas kunagi on ka minul võimalik jõuda sellisele tasemele?

Saada suurepäraseks kõnepidajaks on vaja eelkõige loomulikku annet ja muidugi praktikat. Kõne on kui teistele suunatud lõppprodukt, millele eelneb teatud töö, mida tehakse kas siis teadlikult või alateadlikult.

Praegu loetav e-õpiobjekti eesmärgiks ongi tutvustada eelkõige kõne nn. "köögipoolt", et aidata kaasa loomulikule ning võimalikult pingevabale esinemisele. Õppevahendis käsitletakse hääle tekkimist, kuidas vähendada esinemishirmu, mida tuleks enda juures jälgida ja kuidas saab tehnika esinemisele kaasa aidata.

Lisaks leiab lugeja erinevaid illustreerivaid pilte, lühivideoid ning viiteid lisalugemiseks.

E-õpiobjektis leiate erinevaid harjutusi nii mõtisklemiseks kui ka loetukinnistamiseks, mis eelneva teoreetilise baasiga üksteist täiendavad. Samuti toob autor näiteid enda praktikast.

Kogu e-õpiobjekti läbitöötamiseks ja omandamiseks kulub orienteeruvalt aega 10 õppetundi. Õpitulemusena saab lugeja teada, kuidas parandada enda esinemisoskust ning millele tuleb tähelepanu pöörata nii enne esinemist kui ka esinemise ajal.

Kui õpiobjekti raames tekib küsimusi või mõtteid täiendamise osas, ära hoia neid endale, vaid jaga neid e-õpiobjekti koostajaga. Koostöös saame luua parema ja huvitavama õppevahendi.

E-õpiobjekti koostas Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži lektor Piret Teppan (e-mail: piret.teppan@sisekaitse.ee).

Head lugemist ja õppimist.

Piret Teppan

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License