Kuidas hääl tekib?

Kuidas tekib meie hääl? 

Hääl on inimese tekitatud heli. See võib olla rääkimine, laulmine, naermine, kisendamine jne. Inimese hääl tekib kõriõõne keskosa, nn kõrikitsuse seinas moodustuvate häälekurdude (limaskestaga kaetud lihased) kaasabil, mis piiravad häälepilu.(Häälepaelte...03.09.2012)

Hingamisel on häälepilu laialt avatud. Kõnelemisel häälekurdude servad, nn häälepaelad, pingutuvad ja häälepilu aheneb. Väljahingatav õhk paneb aga häälepaelad võnkuma, millest tekib heli - hääl. Mida tugevam on häälepilu läbiv õhujuga, seda valjem on hääl. Mida peenemad (pinguldatumad) on häälepaelad, seda tugevamini nad võnguvad ja seda kõrgem on hääl.(Samas)

Naistel on kõri väiksem kui meestel, siis on neil ka häälekurrud lühemad ja peenemad ning hääl kõrgem. Suu ümber paiknevad lihased muudavad häälepaelte tekitatud heli arusaadavateks häälikuteks või muusikaliseks heliks. Õõned ninas, kurgus ja rinnas aitavad helil resoneerida mille tulemusena muutub heli tugevus.(Samas)

Järgnevas videolõigus näetegi, kuidas me häälepaelad töötavad kui moodustame erinevaid häälikuid ning kui laulame laulu "Happy Birthday To You".

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License