Budismi ususuunad

Maailmas on kokku 324 miljonit budisti, kellest 38% on thereavaada järgijad, 56% mahajana järgijad ning 6% tantristid või Tiibeti budistid.

Seega saab öelda, et budismi saab jagada kaheks suuremaks koolkonnaks - vana budismi koolkond Theravaada budism, mida kutsutakse ka hinjaana budismiks (sanskriti keeles "väike sõiduk") ja uuem budismi koolkond, mis tekkis esimesel sajandil pKr., Mahanjaana budism (suur sõiduk).

Theravaada budism

Seda budismi vormi peetakse Buddha algsetele õpetustele kõige lähemal, milles tähtsustatakse kloostrites elavaid munkadest või nunnadest koosnevaid kogukondi. Kloostrid on avatud ka teistele inimestele, kes soovivad osa võtta munkade elustiilist ja nende õpetustest. (Wilkinson,P. 2009:200)

Shiddarta Gautama ehk Buddha ei jätnud endast maha mingeid kirjalikke tekste ja tema õpetust levitati algul üksnes suuliselt. Esimesed budistlikud tekstid on kirja pandud umbes 200 aastat pärast Buddha surma aastatel 272 - 232 e.Kr. Need on kirjutatud paali keeles, mida rääkis ka Buddha.

Paali kaanonis on kirjas õpetused, mida Buddha andis inimestele erinevatel aegadel. Kaanon on mitmeköiteline ning jaguneb kolme ossa. Kaanonit "Tripitaka" nimetatakse veel "Kolmeks korviks", kuna algseid käsikirju hoiti kolmes punutud korvis. (Breuilly, O`Brein, Palmer 1999:110). Ühes korvis olid suutrad, mis sisaldavad Buddha üldiseid kõnelusi ning tema lugupeetavamate järgijate õpetusi. Teises korvis oli kirjeldatud kloostritraditsiooni struktuuri ja selle korra juurde kuuluvaid tekste. Hiljem on juurde lisandunud kolmas kaanoni osa "Abhidharma", mis sisaldab täpsemaid õpetusi ja kirjeldusi, kuidas virgunud inimene näeb hingelist ja kehalist maailma ning "asjade tõelist olemust". Mõne sajandi jooksul sai kaanon praeguse kuju ja sinna ei lisandunud uusi tekste ning seda hakati pidama "otse Buddha suust" pärinevateks õpetusteks. (Partridge,C.2006:195)

Theravaada budismi seisukohalt peetakse munki budistlikuks ideaaliks ja usutakse, et ainult mungad suudavad nirvaanat saavutada ja mitte keegi teine (Gabriel,T, Geaves,R. 2008:98).

Nirvaana on vaibumine, kustumine. Kõrgeima teadmise ja rahu seisund, mida aja ja ruumi kategooriatega ei saa defineerida ja mis tähendab ümbersünniahelast vabanemist. Nirvaanasse jõudmist saab saavutada ainult oma püsivusega. Kulmar,T 2006:26)

Kuna Buddha jõudis pärast surma nirvaanasse, siis thervaadade seisukohast lakkas Buddha eksisteerimast (Wilkinson,P. 2009:201). Veel peavad nad maailma ebapüsivake ehk pidevas liikumises.

Mahajaana budism

Kõige varajasemad mahajaana pühakirjad kirjutati muistses sanskriti keeles 1. sajandil pKr. Nii nagu Paali Kaanon, nii on ka mahajaana pühakirjas Buddha sõnu. Lisaks olemasolevatele kirjutati ka uusi tekste, mis omistati Buddhale või mis kommenteerisid Buddha õpetusi. Kui mahajaana budism levis Hiinasse, Jaapanisse ja Tiibetisse, siis tõlgiti pühakirjad nendesse keeltesse ning lisasid omapoolt tekste juurde. Seetõttu on mahajaana pühakirjade peamised allikad Tiibeti ja Hiina budistlikud kaanonid. (Breuilly, O`Brein, Palmer 1999:110-111)

Mahajaana budismi pooldajad usuvad, et Buddha elab edasi ja nad peavad teda austama. Samuti puudub mahajaana budismis kloostritraditsioon. Nad arvavad, et nirvaanasse jõudmiseks ei pea olema kindlasti munk, vaid seda saavad teha ka teised, järgides buddhaks saamise pikka teed. Mahajaana budistid tunnistavad paljusid olendeid, kes on jõudnud buddha seisusesse ja väärivad eraldi austamist. (Wilkinson,P. 2009:201)

Ideaalsete mahajaana budistide puhul on keskseks kohaks kaastunne kõigi elusolendite vastu ning nad nõustuvad ühinema nirvaanaga ainult sellisel juhul kui kõik olendid on võimelised sedasama tegema. Mahajaanad võtavad kasutusele uue mõiste "bodhisattva". Bodhisattva on isik, kes annab tõotuse aidata kõikidel olenditel jõuda valgustuseni. Tihti omistatakse nendele ka buddha nimetus. Kuulsam bodhisattva on Avalokitešvara, keda austatakse ja kellele on loodud mantraid.(Bowker,J.2005:83)

Järgnevalt saate kuulata mantrat, mis on loodud bodhisattvale Avalokitešvaravaadata´le ning vaadata valik pilte suurematest Buddha kujudest.

iDevice ikoon Suurimad Buddha kujud
Näita  pilti
 
Näita  pilti
 
Näita  pilti
 
Näita  pilti
 
Näita  pilti
 
Näita  pilti
 
Näita  pilti
 
Näita  pilti