Hinduism

India kohalikku religiooni nimetatakse brahmanismiks ehk hinduismiks, kuigi mõistete päritolu on erinev, kasutatakse neid sünonüümidena. Religiooni nimetus "brahmanism" tuleneb India preestriklassist braahmanitest, kes olid/on pärit kõige kõrgemast klassisüsteemist.

Võib öelda, et hinduism on üks maailma vanimaid usundeid, mille järgijaid on Indias üle 650 miljoni ja mujal maailmas 100 miljonit ning oma järgijate arvu poolest maailmas kolmas usund ristiusu ja islami järel. (Breuilly, O`Brein, Palmer 1999:89) Arvatavasti tekkis hinduism 3000 aastat tagasi, praegu Pakistani alal India orus.

Hinduism kujutab endast kahe religioosse voolu sulamit. Üks vooludest oli vanaindia religioon, millest on säilinud väga vähe ja teine aarjalaste religioon, mille tõid endaga kaasa põhjast saabunud vallutajad - aarialased. (Hattstein 2007:6-7).

Aarialaste uskumus oli kirja pandud veedade hümnides. Sõna "veeda" tuleb sanskriti keelsest sõnast ja tähendab "püha teadmist". Veedad koosnevad väga paljudest hümnidest, mis on koostatud ajavahemikus 1500e.Kr - 1500p.Kr. ehk 3000 aastat. Näiteks vanim veeda "Rigveeda" sisaldab üle 1000 hümni, millest igaüks on pühendatud mõnele jumalale.

Veedadel on õnnestunud säilitada enda keskne positsiooni ka tänapäeva hinduismis.

Veedada jagunevad kolme rühma:

  1. Veeda hümnid - sisaldavad sanskritikeelseid ohvri-, palve- ja ülistuslaule ning erinevateks puhkudeks loitse.
  2. Brahma raamatud - preestrite rituaalsed käsiraamatud
  3. Upanišadid - need on Brahmade täienduseks ja seavad esiplaanile õpetuse ja meelelaadi ehk on filosoofilisemad teosed.(Mauranen 1990:20)

Hilisemaid üleskirjutusi ei peeta hinduismis enam ilmutusteks, vaid pühade meeste kirjapanekuks, näiteks Ramajana ja India rahvuseepos Mahabharata mis sisaldab India usulise kirjanduse kuulsaimat teost Bhagavadgita - Jumala laul.(Mauranen 1990:20)

Hinduismis ei ole välja kujunenud ühte asutajat, lunastajat, rajajat, vaid on olemas tuhanded jumalad, mis on ühe kõrgema jumala Brahman´i erinevad kehastused. Siiski on välja kujunenud kolme (Trimurti) või viie jumalarühma austamist. Kolmesesse gruppi kuuluvad Višnu, Šiva ja Brahma. Viimas küll kummardatakse vähem. Viiese, levinud rühma moodustavad Višnu, Šiva, Šiva poeg Geneša, Devi ning Surja.(Partridge,C.2006:146).

Hindud näevad kõiges ümbritsevas nii elus kui ka eluta looduses jumalikkust, nad austavad loodusnähtusi, taimi, loomi eriti lehmi ja härgi, keda peetakse nagu emaks ja isaks (oluline koht hindude majandus kui ka usuelus).

Hindud usuvad, et materiaalse maailma loomiseks ja säilitamiseks võtab jumal kolm kuju: maailma hoidja Višnu, maailma looja Brahma ja maailma hävitaja Šiva.(Breuilly, O`Brein, Palmer 1999:92)

Neid kolme peamist jumalate kooslust tähistab püha silp "AUM" ehk "OM". Silp koosneb kolmest sanskriti tähest, mille heli on kõigi palvete ja mantrate algused. Silbi ütlemise järel saabuv vaikus sümboliseerib absoluuti, brahmanit.

Järgnevas videoklipis on kuulda OM mantrat.