Hinduismi ususuunad

Suurem osa hindudest ei kuulu ühte kindlasse ususuunda ega lahku. Nad ühendavad vabalt erinevaid uskumusi ja kultusvorme. Kõrgeima jumaluse valikut mõjutavad suguvõsa traditsioonid ja kohalik praktika. Hindu võib osaleda ka mitme usulahu tegevuses, sest eri jumalused on oma olemuselt siiski üks jumal. Samuti võib hindu kummardada paljusid jumalusi või ainult ühte jumalikku võimu.(Mauranen 1990:24). Ka maailma tekkimise ning nende materiaalsete ja mittemateriaalsete osade seoste, samuti keha ja hinge vahekorda käsitlevad teooriad pole kõigile kohustuslikud. India ei tunne vajadust koondada eri religioosseid vaateid ja kombeid ühte süsteemi.(Hattstein,M 2007:12)

Hinduistlike uskumuste mitmekesisus peegeldub paljude templite suuruses ja stiilis. Mõned templid võivad mahutada sadu palvetajaid, teised on lihtsalt külapühamud. Osa hinduistlikke templeid on tuhat või rohkem aastat vanad ning on vähe muutunud. Samas ehitatakse tänapäeva juurde ka uusi templeid, et rahuldada kiiresti kasvava elanikkonna vajadusi.(Breuilly, O`Brein, Palmer 1999:96)

Siiski saab hinduismis välja tuua kolm suuremat peasuunda, mida iseloomustab erinevate jumaluste kummardamine. Kõige rohkem on Šivaniste ning Višnuiste.

 

Šivaism

Šivaism on askeetlikum suund ja seda viljelevad need, kes ei tunneta veedade pärimust. Šivanismis austatakse jumalat Šivat, keda peetakse ka joogide isandaks.

Šiva nimi tähendab "heasoovlikkust" ja ta on üks vanimaid ning rahvalikum jumal, kes kannab kokku 1008 eri nime. Šivasse on sulandunud loovuse ja sigivuse jumal. Tänapäeva hinduism tunneb Šivat nii mees-, nais-, kui ka mõlemasoolise jumalana.(Hattstein:17-18)

Šiva keha on kaetud tuhaga, mis sümboliseerib füüsilist maailma kuna enamus asjad saavad pärast põlemist tuhaks. Peas on tal pulstunud juuksed ning kolm läbipõimunud juuksekeerdu. Kaela ümber keerdub madu, mis sümboliseerib joogalikku jõudu, millega ta sulatab ja taasloob universumit. Sellepärast on ta tuntud kui hävitaja ja taaslooja. Mao kolm keerdu ümber kaela sümboliseerivad minevikku, olevikku ja tulevikku - aja tsükleid. (Eesti...20.06.2011)

Tihti kujutatakse Šivat neljakäelise tantsujumalana. Kõige rohkem kummardatakse fallosekujulist Šivat (linga). (Partridge,C.2006:148)

Šiva pooldajate tunnuseks on otsa ees kolm horisontaaljoont, mida üldjuhul maalitakse püha tuhaga.

Šival on kaks poega. Väga populaarne on elevandipäine Ganeša, kes on tarkuse, kirjanduse ja õnne jumal. Sümbolistlikult eemaldab ta takistused teadmiste ja õnne ning edu teelt, seepärast pöördutakse tema poole enne igasuguste ettevõtmiste algust. Ganeša on üks ärimeeste lemmikjumalaid, kelle pilte ja kujukesi võib näha kontorites ning poodides.

 

Višnuism

Višnuism keskendub maailma alalhoidja ja armastuse jumala Višnu austamisele, kes on üks võimsamaid India jumalaid. Višnuism sai alguse veedade religioonist, mis on kindlate piiride ja uskumuste kogum, millel on omaenda pühad ning tekstid. Višnu, armastades maailma ja seda päästes, saadab sinna kümme inkranatsiooni ehk kehastumist kas inimese või looma kujul, mida nimetatakse avataaraks - luik, kala, kilpkonn, kult, inimlõvi, kääbus ning kõige tuntumad on meile Krišna, Rama ja Buddha. Kindlasti ei saa Buddhat segamini ajaga Budistide pühakuga. Rama vägitegudest kirjutatakse eeposes "Ramajana". Krišnat peetakse aga Višnu ainsaks ja täielikuks inkratsiooniks ja seetõttu austatakse teda iseseisva jumalana.

Višnu tulevane kehastumine on hobune Kalki, kes ilmub praeguse maailma lõpus ratsutades valgel hobusel ning hävitab patused leegitseva mõõgaga, rajades teed maailma lõpule ning selle taassünnile järgmisel ajastul.(Eesti...20.06.2011) Višnu peamiseks ülesandeks on tagada headuse võit kurjuse üle.

Višnuismi märgiks on kolm vertikaalset joont laubal, mis sümboliseerivad Višnu jalajälge.

 

Šaktismis

Šaktismis austatakse jumalikku loovat jõudu, Šakti´t ning arvatakse, et kõik teised jumalad on saanud alguse just temast ehk Šakti on emajumalanna. Sellele suunale on omane ohtrate mantrate kasutamine. Kuulsaim on nendest OM silp, mida peetakse kõige pühamaks kõikidest sõnadest ja arvatakse, et selle abil on on loodud kogu maailmakõiksus. Šaktism jaguneb omakorda arvukatesse vooludesse. Osad šaktad rikuvad rituaalidel moraalinorme, teised saktad elavad kõrgetasemelise filosoofia ja võrdväärsust tunnustava eetika järgi. (Mauranen 1990:23)

 

 

iDevice ikoon Višnu kümme kehastust
Näita Kalki pilti
Kalki
Näita Krišna pilti
Krišna
Näita Narasimha  pilti
Narasimha
Näita Kurma pilti
Kurma
Näita Matsja pilti
Matsja
Näita Parasurama pilti
Parasurama
Näita Buddha pilti
Buddha
Näita Vamana pilti
Vamana
Näita Rama pilti
Rama
Näita Varaha pilti
Varaha