3.2. Vaideotsuse koostamine

Vaideotsus on haldusakt, millega lahendatakse vaide esitaja ja haldusorgani vaheline vaidlus haldusakti, keeldumise või menetlustoimingu õiguspärasuse küsimuses. Seega kehtivad vaideotsusele ka haldusakti õiguspärasuse tingimused (HMS § 54-59). Vaideotsus vormistatakse kirjalikult ja selles märgitakse resolutsioon vaide lahendamise kohta. Vaideotsus toimetatakse vaide esitajale ja kolmandale isikule kätte. (HMS § 86 lg 1) Vaide rahuldamata jätmisel peab vaideotsus olema põhjendatud ja sisaldama selgituse halduskohtule kaebuse esitamise kohta (HMS § 86 lg 2). Täpsemaid vorminõudeid ei ole seaduse ega määrusega vaideotsuse suhtes kehtestatud, st lähtutakse asutuse asjaajamiskorras haldusaktile sätestatust. HMS § 86 lg 3 kohaselt vormistatakse samal viisil ka vaide läbivaatamata jätmine.
iDevide ikoon
JUSTIITSMINISTEERUM

VAIDEOTSUS

Tallinn, 25.06.2007 nr 567

Mait Kampus'e vaie Mummu vangla
direktor 23.04.2007 käskkirjaga nr 366
kehtetuks tunnistamiseks

Võttes aluseks HMS § 85 p 4 Justiitsministeeriumi kantsler vangistusalal Priit Kama otsustab:

Jätta kinnipeetav Mait Kampus'e vaie Mummu vangla direktori 23.04.2007 käskkirja nr 366 kehtetuks tunnistamiseks täies ulatuses rahuldamata.

Mummu vangla direktor 23.04.2007 käskkirjaga nr 366 karistati kinnipeetav Mait Kampus't vanglaametniku seadusliku korralduse eiramise ja solvamise eest 5 päevaks kartserisse paigutamisega. Karistus pöörati täitmisele 23.04.2007-28.04.2007. Kinnipeetav Mait Kampus esitas 18.05.2007 käskkirja peale vaide, milles taotles käskkirja kehtetuks tunnistamist ja vangla kohustamist tekitatud kahju heastamiseks. Käskkirja põhjenduste kohaselt on vaide esitajat ja intsidendis osalenud vanglaametnikku koheldud ebavõrdselt.

Justiitsministeerium leiab, et vangla julgeoleku tagamiseks peab kinnipeetav alluma igale vanglaametniku seaduslikule korraldusele ning igasugune suuline või füüsiline vastuhakk vanglaametnikule on täielikult lubamatu. Kinnipeetav ja vanglaametnik ei ole sellises olukorras võrdsed, sest kinnipeetav on kohustatud vastuvaidlemata alluma vanglaametnikule, mistõttu ei saa neid ka võrdselt kohelda. Vanglaametniku kirjeldatud tegevus ega ametniku distsiplinaarne mõjutamine ei ole selle vaide objektiks ning sellele ei saa Justiitsministeerium selle hinnangut anda. Vanglaametniku karistamata jätmine ei välista kinnipeetava karistamist toimepandud süüteo eest.

Käskkirja põhjendustest nähtub, et vangla direktor on karistuse määramisel arvestanud vanglaametniku osa intsidendis ning kinnipeetava lühikest viibimist vanglas, varasemate karistuste puudumist ja muus osas head käitumist. Seega pole alust käskkirja muutmiseks ega kehtetuks tunnistamiseks.


//allkiri//
Priit Kama
Kantsler vangistusalal



HMS § 87 lg 1 ja HKMS § 9 lg 3 kohaselt on isikul, kelle vaie jääb vaidemenetluses rahuldamata või kelle õigusi on vaidemenetluses rikutud, õigus pöörduda kaebusega halduskohtusse. Halduskohtus võib isik nõuda vaideotsuses rahuldamata osas haldusakti või selle osa tühistamist, peatatud haldusakti täitmist või välja andmata jäetud haldusakti väljaandmist, peatatud või sooritamata toimingu sooritamist (HKMS § 6 lg 1). Kaebus tuleb esitada halduskohtule 30 päeva jooksul vaideotsuse kättesaamisest.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License

S.Põllumäe ja R.Sults 19.09.2007