3.1. Vaide koostamine

Vaie on haldusakti adressaadi, taotleja või kolmanda isiku, kes leiab, et haldusaktiga või keeldumisega on rikutud tema õigusi või vabadusi (HMS § 71 lg 1) taotlus (vt HMS § 14) õigusvastase haldusakti (HMS § 51 lg 1 või 2, RVastS § 3), keeldumise (HMS § 43 lg 2 ja lg 4 p 2, RVastS § 6) või menetlustoimingu (HMS § 72 lg 3) kõrvaldamiseks ning tema õiguste kaitseks (haldusakti faktiliste tagajärgede kõrvaldamine, ettekirjutus haldusakti andmiseks, toimingu sooritamiseks või asja uueks lahendamiseks). Vaie on seega eriliigiline taotlus, millega isik kasutab temale seadusega lubatud õiguskaitsevahendeid.

Vaide kui õiguskaitseks esitatava taotluse puhul on oluline, et sellest selguks 1) millist õiguskaitse vahendit isik kasutab, 2) millise haldusorgani (HMS § 8) 3) millise haldusakti, keeldumise või menetlustoimingu suhtes. Vaide selguse hindamisel tuleb arvestada, et isiku ha haldusorgani vahel on toimunud varasem suhtlus konkreetses haldusasjas, mistõttu ei vabasta vaide iga ebatäpsus haldusorganit selle sisulisest läbivaatamisest. Kui samaaegselt on lahendi saanud mitu sama isikuga seotud haldusorgani poolt läbiviidud menetlust, tuleb kindlasti täpsustada millist lahendit vaidlustatakse; nt kinnipeetavale on keeldutud lühiajalisest kokkusaamisest emaga ning kokkusaamisest kaitsjaga ning vaidest ei selgu, kumba otsust vaidlustatakse. Samuti on vajalik täpsustamine, kui samaaegselt on toimunud nii haldusakti andmine kui ka selle täitmine; nt kinnipeetavat on karistatud kartserisse paigutamisega ning ta on faktiliselt kartserisse paigutatud ning vaidest ei selgu, kas vaidlustatakse karistamise otsust või faktilist kartserisse paigutamist. Kuigi igasugune ebatäpsus ei välista vaide menetlemist, peab HMS § 76 lg 2 p 6 ja § 72 koostoimes kinnipeetav siiski võimalikult täpselt ütlema, mida ta vaides taotleb, ning vangla peab aitama kinnipeetaval seda sõnastada.

VangS § 11 lg 4 kohaselt tuleb vaie esitada kirjalikus vormis (HMS § 76 lg 1 võimaldab esitada vaiet ka suuliselt, kuid vangistuse täideviimisega seotud vaiete osas kehtib erinorm). HMS § 76 lg 2 kohaselt märgitakse vaides: 1) haldusorgani nimetus, kellele vaie on esitatud; 2) vaide esitaja nimi või nimetus, postiaadress ja sidevahendite numbrid; 3) vaidlustatava haldusakti või toimingu sisu; 4) põhjused, miks vaide esitaja leiab, et haldusakt või toiming rikub tema õigusi; 5) vaide esitaja selgelt väljendatud taotlus; 6) vaide esitaja kinnitus selle kohta, et vaieldavas asjas ei ole jõustunud kohtuotsust ega toimu kohtumenetlust; 7) vaidele lisatud dokumentide loetelu. Tagamaks nende tingimuste täitmise on VSKE lisas 12 kehtestatud vaide blankett (nt vaide esitaja postiaadressi ja sidevahendi numbri asemel piisab vangla nime märkimisest, samas on täiendavalt nõutud isikukoodi või sünniaja märkimine). Kõnealune blankett on kasutatav üksnes kinnipeetava poolt vaide esitamisel, muu isiku poolt vangistuse täideviimisega seoses vaide esitamisel sellest blanketist lähtuda ei saa (alltoodud näidis on koostatud VSKE lisas 12 kinnitatud blanketist lähtuvalt). Blanketi kirje „vaidlustatava haldusakti või toimingu sisu" ei laienda HMS § 72 sätestatud vaide eset (haldusakt, keeldumine või menetlustoiming), vaid üksnes tähistab argumentide esitamise järjekorda.

iDevide ikoon
Justiitsministeerium

VAIE

ees- ja perekonnanimi: Mait Kampus
sünniaeg või isikukood: 34405060007
vangla: Mummu vangla

1. Vaide objekt
Mummu vangla direktor 23.04.2007 käskkirjaga nr 366 karistati mind selle eest, et ma vangla territoorimil ringutasin ning mind sõimama hakanud vanglaametnikule samaga vastasin 5 päevaks kartserisse paigutamisega. Valvur Nadežda Voronina't minu roppude sõnadega sõimamise ning löömise eest ei karistatud.

2. Vaide põhjendused
Leian, et mind on ebaõiglaselt karistatud. Kui kaks inimest ühte moodi üksteist sõimavad ning teine veel kätega kallale tuleb ja ühte lööb, siis on ebaõiglane seda ühte, kes isegi mitte ei alustanud, karistada raskelt. Mina talle isegi vastu ei hakanud, vaid lihtsalt ütlesin, et „mina ei lehvita tiibu, vaid tema ise kraaksub ja rapsib minu kallal". Ega mina siis ei teadnud, mis selle valvuri nimi on, sest ma olen ainult 3 nädalat Mummu vanglas olnud. Nüüd teine aga jalutab ilma peal ringi nagu õige „mees". Kui on üks tegu, siis tuleb mõlemat võrdselt karistada, mitte ainult ühte.

3. Vaide sisu
Palun tunnistada Mummu vangla direktor 23.04.2007 käskkirjaga nr 366 kehtetuks ning kohustada vanglat heastama kartseri viibimine sellega, et mulle võimaldatakse täiendav lühiajaline kokkusaamine.

Kinnitan, et vaieldavas asjas ei ole jõustunud kohtuotsust ega toimu kohtumenetlust.


//allkiri//
Mait Kampus
18.05.2007

Lisad: 1) vangla direktori käskkiri;

2) koopia kartserisse paigutamise õiendist.

Vaide esitaja ei ole kohustatud oma vaiet kvalifitseerima (vt ülalpool esitatud näidist), kuid võib seda teha. Vaide kvalifitseerimisel tuleb viidata HMS § 72 konkreetsele lõikele ja punktile, millele vaide esitaja tugineb. Ka vaide põhjendavas osas võib viidata seadusele või muule õigusaktile, kuid ka põhjendustes ei ole viitamine kohustuslik. Oluline on see, et vaide esitaja vabas tekstis selgitaks, miks ta peab vaidlustatavat haldusakti, keeldumist või menetlustoimingut õigusvastaseks ja oma õigusi rikkuvaks.

Vangla võib VSKE lisa 12 ja HMS § 7 lg 2 alusel töötada välja konkreetses vanglas kasutatava vaide blanketi. Blanketi koostamisel on raske arvestada, kui palju ruumi tuleks kirjutamiseks jätta. Liiga suure ruumi jätmisel võib täidetud vaie jääda tühjaks ning on hilisemate juurdekirjutamiste oht. Kui ruumi on jäetud liiga vähe, võib vaide esitaja jätkata alati lisalehtedel.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License

S.Põllumäe ja R.Sults 19.09.2007