1.2. Kirja välja saatmine

VangS § 29 lg 1 kohaselt avatakse kinnipeetava poolt saadetavad kirjad vanglaametniku poolt kinnipeetava juuresolekul ning võetakse sealt ära esemed, mille omamine vanglas on VSKE-ga keelatud. Keelatud on avada kinnipeetava kirju kaitsjale, prokurörile, kohtule, õiguskantslerile ja Justiitsministeeriumile ning kirju riigiasutustele, kohalikele omavalitsustele ja nende ametiisikutele, samuti kaitsjale ning oma riigi konsulaartöötajale (VangS § 29 lg 1).

VSKE § 48 lg 1 kohaselt annab kinnipeetav oma kirja avatud ümbrikus üle kirjavahetuse eest vastutavale vanglatöötajale, kes kontrollib ümbriku sisu ja registreerib kinnipeetava ees- ja perekonnanime ning kirja esitamise kuupäeva kirjavahetuse kaustas. Seejärel kleebib kinnipeetav vanglatöötaja juuresolekul ümbriku kinni ja kinnitab kirja üleandmist allkirjaga (VSKE § 48 lg 1). VSKE § 48 lg 2 kohaselt võib VSKE § 48 lg -s 1 sätestatust kõrvale kalduda VangS § 29 lg -s 1 ja § 97 lg -s 1 nimetatud juhtudel. Antud sätet ei tohi tõlgendada nii, et vanglal on võimalus kaaluda, kas kontrollida nt õiguskantslerile saadetavat kirja või mitte, vaid vanglal on õigus otsustada üksnes selle üle, kas: a) kinnipeetav annab vastava kirja üle kirjavahetuse eest vastutavale vanglatöötajale; b) vanglatöötaja registreerib vastava kirja VSKE § 48 lg -s 1sätestatu kohaselt ja c) kinnipeetav kinnitab kirja üle andmist oma allkirjaga. VangS § 29 lg 4 ja § 97 lg 3 kohaselt on keelatud kontrollida kinnipeetava kirju kaitsjale, prokurörile, kohtule, õiguskantslerile ja Justiitsministeeriumile. Kinnise ümbriku tagaküljele peab kinnipeetav kirjutama oma nime ja kirja vanglatöötajale edastamise kuupäev (VSKE § 48 lg 3).

Juhul, kui kinnipeetav on ümbriku kinni kleepinud, aga ametnikul on kohustus seda kontrollida, peab ametnik kirjaümbriku avama ja selle sisu kontrollima. Kui ümbriku avamisel muutub võimatuks sama ümbriku kasutamine kirja saatmiseks, peab vangla kandma kirja saatmise kulud. Vanglal ei ole õigust kinnipeetavalt uut ümbrikku või marke nõuda ning samuti ei ole õigust kirja ära saatmata jätta (vt allpool).

VSKE § 49 kohaselt postitatakse väljaminev kiri, vanglatöötajale kirja edastamisest alates, kolme tööpäeva jooksul. VSKE § 491 lg 1 kohaselt peavad Justiitsministeeriumile saadetav kiri olema riigikeelsed või koos riigikeelse tõlkega. Vangla saadab võõrkeelse kirja enne Justiitsministeeriumile edastamist tõlkijale, kellega on sõlmitud vastav leping (VSKE § 491 lg 2). VSKE § 491 lg 3 kohaselt edastab vangla kirja tõlkimisele kolme päeva jooksul kinnipeetavalt kirja saamisest.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License

S.Põllumäe ja R.Sults 11.01.2008