Ülemiste juhtum

iDevice ikoon Lugemine

Kaubalennuk hädamaandus Ülemiste järvele

Täna hommikul kell 10.18 tegi kullerfirma DHL kaupa vedanud Poola firma EXIN kaubalennuk AN26 hädamaandumise Tallinnas Ülemiste järvele. Õnnetuse hetkel viibis pardal kuus inimest, kes pääsesid eluga, üks inimene toimetati haiglasse.  Rein Loik Tallinna lennujaamast ütles Postimees.ee'le, et tegemist oli DHLi kaubalennukiga, mis oli just saabunud Helsingist ning soovis maanduda. Esialgsetel andmetel ei saanud lennuk esimesel katsel Tallinna lennuväljale maanduda, kuna üks lennuki telik ei tulnud välja, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.  Teisel ringil tekkinud mootoriprobleemide tõttu tegi lennuk hädamaandumise Ülemiste järve jääle.  Lennukis viibisid neli poolakast meeskonnaliiget ja kaks kaubasaatjat. Päästeameti kinnitusel on kõik meeskonnaliikmed elus ja kiirabi tegeleb inimeste üle kontrollimisega, üks inimene on viidud haiglasse.  Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt korraldab lennuõnnetuse uurimist kriisireguleerimise osakond.   Häirekeskus sai teate järvejääle kukkunud lennukist kell 10.21. Sündmuskohale sõitsid Põhja-Eesti päästekeskuse operatiivkorrapidajad, neli päästemeeskonda ja kiirabibrgaadid.

Samuti toodi kohale muud pääste eritehnikat.

Adlas: piloodil on kerge põrutus

Tallinna kiirabi (Tallinna Kiirabi on Tallinna Sotsiaal- ja Tervishhoiuameti hallatav asutus) peaarsti Raul Adlase sõnul viidi täna hommikul Ülemiste järvel hädamaandumise teinud DHLi kaubalennuki poolakast piloot Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse kontrolli. Adlas kinnitas, et 60-aastasel piloodil tuvastati vaid kerge rindkere põrutus. Mees kõnnib omil jalul ning midagi hullu tema tervisega ei ole.   Teisi lennukis viibinud inimesi kiirabi haiglasse uuringutele ei toimetanud, kuna selleks puudus vajadus.  Põhja-Eesti Regionaalhaigla kommunikatsioonijuhi Inga Lille sõnul oli piloodi tervislik seisund rahuldav ning ta lubati pärastlõunal kodusele ravile.

Lennukit hakatakse lähitundidel vintsima                      

18. 03. 2010, 17:07 Õnnetusse sattunud kaubalennuki päästeoperatsioonis osalev Tallinna lennujaama päästeteenistuse juht Toomas Mardo ütles, et lähitundidel jõuab Ülemistele rasketehnika, millega hakatakse viga saanud lennukit kaldale sikutama.

Boroditš: kui vaja, läheme appi

Tallinna abilinnapea ning linna kriisikomisjoni juhataja asetäitja Deniss Boroditš kinnitas, et linn on valmis appi minema, kui päästeamet seda vajab. Boroditši sõnul on Tallinna esindaja kriisiolukorra staabis, mistõttu on linnajuhtidel pidev ülevaade olukorrast Ülemiste järvel. Boroditš ise käis ka kohapeal ning tutvus Tallinna Vee valmisolekuga.  «Päästeamet koordineerib siin kõiki tegevusi ning ilma nende loata ei toimu midagi,» ütles abilinnapea.   Ta lisas, et hädamaandumise teinud lennuk on toestatud ning tee puhastatud, et saaks alustada lekkiva kütuse väljapumpamist. Tallinna Vesi toimetas lennuki juurde kütusevannid, et hoida ära vee reostumist.

Ministrid: selle õnnetuse puhuks on võimekus olemas

Peaminister ja siseminister rääkisid tänasel valitsuse pressikonverentsil, et Eesti tuleb selle õnnetusega hästi toime. Andrus Ansip sõnas, et iga lennuõnnetuse korral tehakse põhjalik analüüs ning seda teeb majandusministeerium ka täna Ülemistele hädamaandunud lennuki puhul ja selgitab välja põhjused.

Peaminister lisas, et kolme tonni väljapumpamine võimekuse taha ei jää, see on Eestil olemas.

Siseminister Marko Pomerants märkis, et kui eeldada, et nii lennujaam kui järv on seal, kus nad on, siis polegi muid variante, kui riigil peab olema võimekus reageerida. «Õnneks pole lennukeid sinna palju kukkunud, pigem kukutakse lennuvälja teise otsa,» märkis ta. Pomerantsi sõnul peab Ülemiste veevärk olema valmis puhta joogivee tagamiseks ja siseministeerium valmis kiirelt õnnetuse lokaliseerimiseks.  Pomerants täpsustas, et õnnetuse juures on päästjaid assisteerimas ka üks inimene, kes lennukipoolt tunneb.  Ansip vastas ajakirjanikele, et tema hinnangul ei ole mingisugust põhjust kaaluda lennujaama minemakolimist. «See võiks juhtuda ehk 50 aasta pärast.» Hoopis lennukeid oleks tema hinnangul vaja siia rohkem meelitada.

Kaitseväelased tõmbasid lennuki edukalt kaldani

Kaitseväe rasketehnika tõmbas kaldani Ülemiste järve jäässe vajunud Poola transpordilennuki AN-26.

«Lennuki jäält kätte saamine sai teoks kaitseväe erinevate väeliikide ja üksuste ning päästeameti koostöö tulemusena,» ütles päästetöödel osaleva kaitseväe logistikute meeskonna ülem kapten Kuido Põldoja. «Kaitseväe logistikute pädev väljaõpe võimaldas meil edukalt päästeametile abiks olla.»  Lennuk saadi jäält ära kella 17.38ks.    Lennuki päästeoperatsioonil osalevad kaitseväe logistikakeskus, 1. jalaväebrigaad ja õhuvägi koos päästeametiga.  Kaitsevägi liitus päästetöödega eile enne südaööd, pärast siseministeeriumi-poolset vastavat palvet  kaitseministeeriumile.   Ülemiste järve jäässe vajunud transpordilennuki kaldani toimetamiseks toodi kohale kaks universaalset kraanat ja vintsiga varustatud 20-tonnise tõmbejõuga Saksa päritolu puksiirmasinat Mercedes-Benz Actros 4150. Järvejäässe vajunud lennuki tõstmiseks tõmbekõrgusele telliti õhuväest spetsiifilised pontoonid. Lisaks tellis päästeamet kohale 60-tonnise tõmbevõimega trossid.

Kuna lennuk on järvelt kätte saadud, saavad eksperdid peatselt hakata uurima avarii põhjuseid.

«Me korjame kokku kõikvõimaliku informatsiooni, mis võib kaduma minna, tunnistajate ütlused, dokumendid-salvestised. Proovime kätte saada pardasalvestised vraki seest, võluda sealt seest informatsioon välja ja asuda mootori kallale. Lisaks uurime dokumente, mis selle lennukiga kaasas olid,» rääkis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kriisireguleerimise osakonna peaspetsialist Jens Haug «Aktuaalsele kaamerale», vahendas ERR Uudised

 


Vasta küsimustele ja täida Wordis lisatud tabel ning organogramm!



 Tabel  Organogramm

 

 

KÜSIMUSED (vasta, lähtudes ülaltoodud artikliväljavõtetest, võimalusel viita õigusaktidele):

  1. Leia valitsusasutused!
  2. Kes kinnitavad nende valitsusasutuste põhimäärused?
  3. Leia muud haldusorganid!
  4. Leia haldusorganite struktuuriüksusi!
  5. Leia juriidilised isikud!
  6. Leia mõni avalik-õiguslik juriidiline isik (vt ka artikliallikaid!)!
  7. Too välja omavahel subordinatsioonilises suhtes olevad valitsusasutused ja haldusorganid!
  8. Nimeta mõni haldusorgan, mis teostab riiklikku järelevalvet. Millise seaduse alusel?
  9. Leia teenistujad!
  10. Liigita leitud teenistujaid (kas riigi v KOV teenistuja, kas ametnik või töötaja, kas eriteenistuja)!
  11. Leia kõrgemad riigiteenijad! (kui mõiste on võõras, siis guugelda! Vihjeks – on olemas üks sellist mõistet kasutav seadus)
  12. Mida pidi siseministeerium oma pöördumises kaitseministeeriumile välja tooma? Viita vastava(te)le õigusakti(de)le!

 



Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License