Haldusorgani pädevus

Pädevus väljendub haldusekandjate ja haldusorganite õiguste ning kohustuste mahus, s.t. milliseid ülesandeid täitma üks või teine institutsioon on ellu kutsutud.

 Miks on organite pädevuse reguleerimine, selle piiritlemine hädavajalik?

1) tähtis haldusorganisatsiooni enda seisukohalt. Pädevuse piiritlematus või selle kattumine toob kaasa asjatu dubleerimise ja  pädevusvaidlused.

2) oluline ka kodanike jaoks, kes tahavad ja peavad teadma, millised ametiasutused, milliseid küsimusi on volitatud otsustama.

3) oluline ekstreemsetes situatsioonides

 

Pädevuse liigid:

1) reaalpädevus reguleerib seda, millised haldusorganid milliseid valdkonnapõhiseid ülesandeid täidavad (ehitus, side, haridus, transport jne.);

2) territoriaalpädevus s.o. millisel territooriumil milline haldusorgan on volitatud haldusmeetmeid rakendama;

3) instantsiline pädevus ehk astmeline pädevus reguleerib küsimust, kas ja millistel eeldustel võib kõrgemal astmel asuv ametiasutus teha otsuseid alluvate ametiasutuste suhtes;

4) funktsionaalne pädevus s.o. ametiasutuse sisemine töökorraldus, ülesannete jaotamine  ametnike vahel.

 

NB! Kui on vajalik määratleda, kelle pädevusse antud asi kuulub, on olulisemad reaal- ja territoriaalpädevuse määramine.

 

Haldusorgani pädevus on määratletud teda asutava seaduse või määruse ja/või teiste õigusaktidega, ka halduslepinguga. 

Näiteks:  Vabariigi Valitsuse pädevus on määratletud PS-e, VVS-e, Vabariigi Valitsuse reglemendi, muude eriseaduste ja õigusaktidega (näit vt Eesti territooriumi haldusjaotuse seaduse § 8); õiguskantsleri pädevus on määratletud  PS-e, õiguskantsleri seaduse, aga ka nt põhiseaduslikkuse järelevalve kohtumenetluse seadusega  (§ 6); Päästeameti pädevus on määratletud VVS-e, päästeseaduse, Päästeameti põhimääruse, muude eriseaduste ja õigusaktidega (näit vt tuleohutuse seadus);  Politsei-ja Piirivalveameti pädevus on määratletud VVS, politsei ja piirivalve seaduse, PPA põhimääruse, muude eriseaduste ja õigusaktidega (näit vt relvaseadus, riigipiiri seadus, välismaalaste seadus, välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seadus jne). 

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License