Tõendamiseseme asjaolude väljaselgitamisel saadud abiga § 205


(1) Riigiprokuratuur võib oma määrusega kriminaalmenetluse kahtlustatava või süüdistatava isiku suhtes tema nõusolekul lõpetada, kui kahtlustatav või süüdistatav on oluliselt kaasa aidanud avaliku menetlushuvi seisukohalt tähtsa kuriteo tõendamiseseme asjaolude selgitamisele ja kui ilma selleta oleks selle kuriteo avastamine ja tõendite kogumine olnud välistatud või oluliselt raskendatud. Kriminaalmenetlust ei lõpetata kahtlustatava või süüdistatava suhtes, kes on pannud toime kuriteo, mille eest karistusseadustik näeb kergeima karistusena ette vähemalt kuus aastat vangistust või raskeima karistusena eluaegse vangistuse.

(2) Riigiprokuratuur võib oma määrusega menetluse uuendada, kui kahtlustatav või süüdistatav on loobunud kuriteo tõendamiseseme asjaolude väljaselgitamisele kaasaaitamisest või kui ta kolme aasta jooksul pärast menetluse lõpetamist on pannud toime uue tahtliku kuriteo.

Seni Eestis rakendatud §205 kaasusest on kõige tuntum Indrek Parmasto suhtes menetluse lõpetamine narkosüüteos. Nimetatud isik andis ütlusi Keskkriminaalpolitsei endise ülemkomissari Vallo Jääratsi vastu. 

 

Eelnõuga tunnistatakse kehtetuks lause § -s 205, mis keelab lõpetada kriminaalmenetlust nimetatud alusel kahtlustatava või süüdistatava suhtes, kes on pannud toime kuriteo, mille eest karistusseadustik näeb kergeima karistusena ette vähemalt kuus aastat vangistust või raskeima karistusena eluaegse vangistuse. Kõnealuse lõpetamise aluse kohaldamise ligi 5-aastane praktika Eestis on näidanud, et sellise menetlusliku võimaluse andmine Riigiprokuratuuri käsutusse ei ole toonud kaasa kuritarvitusi, mille võimalik oht on olnud just põhjuseks, miks kehtiv seadus ei võimalda raskemates esimese astme kuritegudes tõendamisel abi osutanud isiku suhtes menetlust lõpetada. Samas tuleb rõhutada, et kuna § 205 on niikuinii kohaldatav üksnes juhtudel, kui kahtlustatav või süüdistatav on oluliselt kaasa aidanud avaliku menetlushuvi seisukohalt tähtsa kuriteo tõendamiseseme asjaolude selgitamisele ja kui ilma selleta oleks selle kuriteo avastamine ja tõendite kogumine olnud välistatud või oluliselt raskendatud. On loogiline, et nii tõsise kuriteo avastamiseks saab niivõrd olulist tõenduslikku abi - mida uurimis- ja jälitusametnikel endil ei ole võimalik vahetult saada - osutada teinekord just isik, kes on kahtlustatav raskes kuriteos.