1. Pöördumise määratlemine

Vangla poole võib pöörduda nii kinni peetav kui ka vanglaväline isik (nt kokkusaamist taotlev sugulane). Isik peab pöördumises selgelt väljendama, mida ta soovib (pöördumise ese). Pöördumise liigi (taotlus, teabenõue, selgitustaotlus, väärteoteade vms) peab vangla kindlaks määrama selle sisust, mitte pelgalt pealkirjast lähtudes.

Vanglaametnik on kohustatud vajadusel välja selgitama, mis oli isiku tegelik tahe ning abistama isikut oma tahte väljendamisel. Erinevates menetlustes on haldusorgani kohustused isiku abistamisel erinevalt reguleeritud, kuid mõnikord on isiku abistamine vajalik ainuüksi selleks, et selgitada välja tema tahe, enne kui vangla on pöördumist sisuliselt menetlema hakanud.

Dokument, milles pöördumine või pöördumised on vormistatud, võib sisaldada mitut erinevat liiki pöördumist. Sellisel juhul tuleb teha dokumendist koopiad või väljavõtted ja menetleda iga pöördumist vastavalt ettenähtud menetluskorrale.

Vangla direktor korraldab vangla töö selliselt, et on kindlaks määratud, kelle pädevuses on pöördumiste menetlemine. Olulisemate pöördumiste korral teeb lõpliku otsuse vangla direktor. Asja lahendamisel tuleb hinnata, kas lahend vastas pöördumise eesmärgile ja kas iga pöördumise eseme kohta on tehtud lahend.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License

S.Põllumäe ja R.Sults 19.09.2007