Põhimõisted (alus, ajend jt)

  • Distsiplinaarsüütegu on kinnipeetava isiku süüline õigusvastane tegu või tegevusetus, millega see isik rikkus vangistust reguleerivaid õigusaktides (VangS, VSKE, kodukord jt) sõnaselgelt sätestatud keeldu või kohustust.
  • Distsipliinirikkumine, vt distsiplinaarsüütegu.
  • Distsiplinaarkaristus vangla poolt reaktsioonina distsiplinaarsüüteo toimepanemisele kohaldatav meede (noomitus, kokkusaamise keelamine, töölt eemaldamine, kartserisse paigutamine vms), mis seisneb isiku õiguste piiramises või täiendavate kohustuste panemises, mille läbi avaldatakse isikule sotsiaalset etteheidet ja mõjutatakse teda süütegude toimepanemisest edaspidi hoiduma.
  • Noomitus on distsiplinaarkaristus, mis seisneb kinnipeetavale suulise või kirjaliku etteheite tegemises. Noomituse avaldamisega kinnipeetavale on karistus ühtlasi ka täide viidud.
  • Kartser karistusena tähendab üksikvangistust või vanglasisese suhtlemise olulist piiramist, liikumise, vanglavälise suhtlemise, töötamise ja hariduse omandamise piiramist ning selleläbi sotsiaalse etteheite tegemist. Eluruumina peab kartser võrdselt teiste kambrite ja tubadega vastama eluruumile esitatavatele tingimustele.
  • Katseaeg on tähtaeg, mille jooksul määratud karistust tingimisi ei pöörata täitmisele ning mille möödumisel, kui ei ole pandud toime uut distsiplinaarsüütegu, jäetakse distsiplinaarkaristus täitmisele pööramata. Kui karistust ei ole täitmisele pööratud, siis karistatust ei arvestata.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License

R.Sults ja S.Põllumäe 1.01.2008