Mis on kultuur?

Kultuur ei aita ega õigusta kedagi ega midagi. Kuid ta on inimeste looming: selles otsib ta oma Mina peegeldust, tunnetab ennast. Üksnes selles kriitilises peeglis võib ta näha oma nägu. J-P.Sartre (Laanemäe,A 2003:11)

 

Sõna kultuur võtsid esimesena kasutusele roomlased. Tänapäevani on säilinud Rooma poliitikategelase ja ajaloolase Marcus Portius Cato (234-149eKr.) kirjutatud raamat De agri culturae. Sellel ajal mõeldi sõna kultuuri all eelkõige maaharimist. Ladina keeles tähendabki Cultura maaharimist.(Laanemäe,A 2003:12)

Tegelikult on üsna raske lugeda ette kõiki kultuuri tähenduse mõisteid, sest kultuur, kui mõiste on ise äärmiselt laia tähendusega. Me võime rääkida mitmesugustest kunstikultuurinähtustest, käitumiskultuurist, tehnokultuurist, arheoloogilised kultuurid, mille alla kuuluvad näiteks kammkeraamika kultuur, jne.

1919. aastal teati ainult 7 erinevat kultuurimõistet, 1920-1950 oli erinevaid määratlusi 157, 1960. aastaks oli mõisteid 400, tänapäevaks umbes 1000.(Käär. 08.06.2011) Seega kaotab mõiste kultuur oma kindlad piirid.

Allpool on toodud välja mõned kultuuri mõisted.

  • Kultuur moodustub oma tervikus teadmistest, uskumustest, kunstist, kõlblusest, saavutustest, kommetest ja mitmesugustest võimetest ja harjumustest, mis on inimese kui ühiskonna liikme poolt omandatud.(Laanemäe,A 2003:13)
  • Kultuur on inimtegevus, mis on iseloomulik teatud rahvale, piirkonnale või ajastule (Vikipedia 15.06.2011).
  • Kultuur on see, mida me loome ja valitseme ning mis samal ajal loob ja valitseb meid.(Dovgun,A 15.06.2011)
  • Kultuur on kõik materiaalne ja mittemateriaalne, mis on inimene loonud
  • Kultuur on sümboolne kujund, mis peitub alateadvuses ja mis määrab kollektiivse teadvuse sisu, kus ta säilib ja läheb ajalukku. (Laanemäe,A. 2007:118-121)
  • Inimkultuur moodustub erinevatest sümboolsetest struktuuridest, milleks on keel, müüt, religioon, kunst, ajalugu ja teadus.

Kui lasta ennast mõjutada sotsiaal psühholoogi ja antropologi Geert Hofstede lähenemisest kultuurile, siis tema defineerib kultuuri kui "mõistuse kollektiivset programmeerimist, mis eristab ühte kategooriasse kuuluvaid inimesi teistest".(Lewis,R.D 2007:37)

Juba neist vähestest mõistetest saame üldistada, et kultuur on kõik see, mis ei sünni vahetult looduses, vaid rajaneb inimese loovusele. Aare Laanemäe on kirjutanud, et kultuur on inimese loova vaimutegevuse valdkond, mis vastandub looduslikule isetekkele. Kultuur ei ole ainult kirjandus, kunst, haridus, moraal ja käitumine. Kultuur on ühiskonnale omane mõtlemise ja tegutsemise viis, mille sisuks on vaimsed väärtused. (Laanemäe,A. 2007:121)