III samm

iDevice ikoon Tegelemine õigusliku alusega.

iDevice ikoon 3.1. Leia õiguslik alus

iDevice ikoon 3.2. Tee kindlaks kaalutlusõiguse olemasolu

3.2.1. lahuta norm eeldusteks (normi faktiline koosseis) ja tagajärjeks (õiguslik tagajärg)

Klassikaline täieliku normi struktuur:

3.2.2. Kas on tegemist otsustusdiskretsiooniga (OD)?

 

Selleks kontrolli, kuidas on omavahel seotud normi eelduste ja tagajärje osad. Kui normijärgselt tagajärg peab saabuma, ei ole tegu kaalutlusõigusega. Kui normijärgselt tagajärg võib saabuda, on tegu otsustusdiskretsiooniga ning normis sisalduv kaalutlusõigus on tuvastatud. Rakendajal on valida kahe võimaliku tagajärje vahel:

Tgjjah - tagajärg tekitatakse, kirjuta see tagajärg eelnevalt avatud Word dokumenti

Tgjmitte - tagajärge ei tekitata, kirjuta see tagajärg eelnevalt avatud Word dokumenti

IDevice küsimuse ikoon Kumma näite puhul on tegu otsustusdiskretsiooniga?

Näide A: politsei ja piirivalve seadus § 333 lg 1: „Politsei võib kasutada kõrgendatud ohu tõrjumiseks tulirelva, kui ohu tõrjumine muu vahetu sunni vahendiga ei ole võimalik või ei ole õigel ajal võimalik, ning arvestusega, et tulirelva kasutamisel tehakse kõik võimalik, et sellega ei seataks ohtu muud kaalukat hüvet."

Näide B: Päästeseadus § 41 lg 1: Päästetööl osaleva vabatahtliku päästja hukkumise või päästetööl saadud vigastuse tagajärjel saabunud surma korral maksab riik vabatahtliku päästja perekonnaliikmetele ning perekonnaseaduses ettenähtud alustel ja korras tema ülalpidamisel olnud isikutele ühekordset hüvitist kokku hukkunud või surnud isiku kümne aasta palga ulatuses.

  
Näide A
Näide B

3.2.3. Kas on tegemist valikudiskretsiooniga (VD)?

Selleks kontrolli, milline on tagajärje koosseis (kas tagajärg on lihtne, keeruline või alternatiivne). Kui tagajärg on alternatiivse koosseisuga, on tegu valikudiskretsiooniga. Rakendajal on võimalik valida erinevate normis toodud tagajärgede vahel:

Tgj1 - kirjuta esimene võimalik tagajärg eelnevalt avatud Word dokumenti

Tgj2 - kirjuta teine võimalik tagajärg eelnevalt avatud Word dokumenti

...

NB! Valikudiskretsiooni sisaldav norm võib sisaldada ühtlasi ka otsustusdiskretsiooni.

NB! Ka tagajärjes asuva ajavahemiku kehtestamise nõude võimalus midagi teha või mingist tegevusest hoiduda on alternatiivse koosseisuga õiguslik tagajärg.

iDevice ikoon Too alljärgnevast normist välja võimalikud tagajärjed:

§ 100. Vahistatule kohaldatavad distsiplinaarkaristused. (1) Käesoleva seaduse, vangla sisekorraeeskirjade või muude õigusaktide nõuete süülise rikkumise eest võib vahistatule kohaldada distsiplinaarkaristusi.

Need on:

  1. noomitus;
  2. isiklike vahendite arvel lisatoitlustamise õiguse keelamine kuni kaheks kuuks;
  3. kartserisse paigutamine kuni 30 ööpäevaks.



3.2.4. Kas mõnes muus normis on antud ametnikule kaalumise kohustus?

Vt näiteks HMS § 64 lg 2: „Haldusorgan otsustab haldusakti kehtetuks tunnistamise kaalutlusõiguse kohaselt, kui seadus ei keela haldusakti kehtetuks tunnistada või ei kohusta haldusakti kehtetuks tunnistama."

iDevice ikoon 3.3. Saa aru normi eeldustest, vajadusel tõlgenda ja kirjuta eeldused eraldi välja!
E1 - kirjuta esimene eeldus eelnevalt avatud Word dokumenti

E2 - kirjuta teine eeldus eelnevalt avatud Word dokumenti

...


3.3.1 Kas mõne eelduse seas esineb määratlemata õigusemõistet? Kui jah, siis tee kindlaks, kas see määratlemata õigusemõiste on objektiivselt sisustatav (teised õigusaktid, õigusteadlaste arvamused, haldus- ja kohtupraktika) või pead selle sisustamisel appi võtma tegeliku juhtumi asjaolusid. Viimasel juhul pead ka määratlemata õigusmõiste sisustamisel kaaluma. Siin on erinevad asjaolud kaalutavateks alternatiivideks (VD) või on alternatiiviks mõne asjaolu hõlmatus määratlemata õigusmõistesse või mitte (OD) (vt V samm)

Emõm - kirjuta tegeliku juhtumi asjaolude abil sisustatav määratlemata õigusmõiste eelnevalt avatud Word dokumenti

 

 

  • Näide1. Päästeseadus § 22 lg 2: Päästeamet on kohustatud viibimiskeelu kohaldamise koha võimaluse korral arusaadavalt tähistama.
    Esmapilgul tundub tegu olevat seotud õigusliku alusega (loe: Päästeamet on kohustatud...), kuid kuna eelduste osas asub määratlemata õigusemõiste, tuleb Päästeametil konkreetses elulises situatsioonis olevat asjaolu (või asjaolusid) kaaluda, kas need on sisustatavad mõistega „võimaluse korral" või mitte.

 

  • Näide2: HMS § 55 lg 2: Isiku taotlusel, kellel on selleks põhjendatud huvi, tuleb muus vormis antud haldusakt tagantjärele viivituseta kirjalikult vormistada. Ka siin saab haldusorgan sisustada Emõm põhjendatud huvi" vaid konkreetsetest asjaoludest lähtuvalt.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License