Telefoni kasutamine vanglas

Telefoni kasutamine on kinnipeetava vanglavälise suhtlemise vorm, mille eesmärgiks on soodustada positiivsete suhete loomist ja säilitamist, samuti saada õigusabi. VangS § 28 lg 1 kohaselt on kinnipeetaval õigus kasutada telefoni (va mobiiltelefoni). VSKE § 51 lg 2 kohaselt võimaldatakse kinnipeetavale telefoni kasutamist vähemalt üks kord nädalas. Täpsem telefoni kord ja kestus nähakse ette vangla kodukorras (VSKE § 51 lg 2). Üldjuhul toimub telefoni kasutamine ilma taotluse esitamiseta nn "elava järjekorra" alusel, kuid eraldatud lukustatud kambrisse või kartserisse paigutatud kinnipeetav saab telefoni kasutada taotluse alusel. Samuti peab taotluse helistamiseks esitama vahistatu. (VSKE § 51 lg 3) Telefoni kasutamine toimub kinnipeetava kulul (VangS § 28 lg 2).

Vanglaametniku ülesannete täitmiseks on vajalik:

  1. teada, milline on telefoni kasutamise õiguslik regulatsioon, millised on telefoni kasutamise erijuhud, millistel juhtudel võib telefoni kasutamist katkestada või piirata;
  2. mõista, telefoni kasutamise tähtsust kinnipeetava vanglavälisel suhtlemisel ning suhtlemisel kaitsjaga (kaitseõiguse teostamisel) ning selle seost riigi kohustusega kaitsta kinnipeetava põhiõigusi;
  3. osata lahendada taotlusi telefoni kasutamiseks (lukustatud kamber, vahistatu, kartser) ning koostada õiguspärast põhjendatud telefonikõne katkestamise vms telefoni kasutamisega seotud otsustust.

Õpiobjekti autorid:

  Raivo Sults - töötab Õiguskantsleri Kantseleis nõuniku ametikohal. Ta on lõpetanud 2006.a Sisekaitseakadeemia korrektsiooni eriala.
  Sander Põllumäe - töötab Sisekaitseakadeemias, õigusainete õppetooli juhataja-lektori töökohal. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduse bakalaureuseõppe 2001.a ja Tallinna Tehnikaülikooli haldusjuhtimise magistriõppe 2003.a ning jätkab õpinguid Tallinna Tehnikaülikoolis haldusjuhtimise doktorantuuris.

   

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License

S.Põllumäe ja R.Sults 1.01.2008