subsumeerimine, tõlgendamine

img35_8
veelkord kohaldamisel kuuv säte
Toome veel ära kohaldmisele kuuluva sätte sõnastuse - seega on näha, millised on need elemendid (hallil taustal), mis on meil vaja Malle puhul tuvastada
Sätte analüüs ja subsumeerimine
All on toodud kohaldamisel kuuluva sätte erinevad elemendid, need läbi analüüsitud ja lahti seletatud ning vastusel klõpsates saame teada, kas faktilises koosseisus nimetatu tõesti ka meie juhtumis esines.


1. EESTISE SAABUMINE: vaid siis on säte kohaldatav, kui isik on Eestisse saabumas.

Tõene Väär

2. PUUDUB LG 1 NÕUTAV DOK: tegu on küll täieliku õigusnormiga, kuid siin näeme, et säte omab samal ajal ka viitelist elementi. Seega sätte tähenduse väljaselgitamiseks tuleb meil viidatud normi samuti analüüsida. See ütleb: "Eestisse saabudes riigipiiri ületaval Eesti kodanikul peab olema reisidokument". Kuid mis on reisidokument antud seaduse tähenduses? Ka selle legaaldefinitsiooni peame me leidma. Isikut tõendavate dokumentide seaduse ptk 6 loetleb Eesti Vabariigi kodaniku reisidokumendid, milleks on pass, diplomaatiline pass ja meremehe reisidokument. Lisaks ütleb riigipiiri seaduse § 1.1, et ka isikutunnistusega on lubatud EL maades riigipiiri ületada ehk neis maades on seega ka ID-kaart reisidokumendina käsitletav.

Tõene Väär     

3. ISIK JA KODAKONDSUS ON TÕENDATUD MUUDE DOKUMENTIDEGA: isiku ja kodakondsuse tuvastamine tähendab teleoloogiliselt tõlgendades (sätte mõttele ja eesmärgile tuginedes) seda, et vastava dokumendi alusel peab olema võimalik välja selgitada, kellega on piirivalveametnikul tegemist ning milline on selle isiku kodakondsus.

Tõene Väär
iDevide ikoon Malle autojuhiluba
Näita Siin on toodud ka Malle ainuke dokument pilti
Siin on toodud ka Malle ainuke dokument

Nüüd oleme tuvastanud, et tõesti Malle - olles Eesti kodanik (selle tuvastame tema autojuhiloa abil), on Eestise saabumas jalgrattaretkelt, ei oma piiriületuse hetkel reisidokumenti (ei passi ID-kaarti jne), kuid omab juhiluba, mille alusel on võimalik tuvastada tema isik ja kodakondsus.

SEEGA võime väita, et faktiline koosseis langeb eluliste asjaoludega kokku ning sättes toodud õiguslik tagajärg võib kuuluda kohaldamisele.