Tüüpilistest vigadest

iDevide ikoon Silikoonmassivalu tegemisel esinevatest vigadest
  • Jälge ei puhastata tolmust ja teistest lahtistest võõrosistest.
  • Kui mass ja katalüsaator piisavalt ei segune, jääb massi märgi kohti, millele üksikasjad ja alati mitte ka jälje vorm ei jäädvustu. Mainitud vea teket võib vältida, kui mass ja kõvendusaine omavahel hoolikalt segada.
  • Üks silikoonmassivalu ebaõnnestumise põhjustajaid on massi ja katalüsaatori suhte vale hindamine. Kui katalüsaatorit on liiga vähe, võib juhtuda, et mass ei kalgendu. Kui seda on taas liiga palju, hakkab mass kalgenduma juba enne valu jäljele kandmist.
  • Uurimise seisukohalt on olulisim osa sageli jäljendi tipp. See võib valamisel kujuneda mittetäielikult, kuna eriti metallpinnases olevate jälgede põhjale jääb kergesti õhumulle. Sügavate jälgede puhul võib vigastusi põhjustada ka tipu murdmine jäljendit valust eemaldades. Levitades massi vähehaaval ja ettevaatlikult ning eemaldades valu aeglaselt venitades võidakse kõnealuseid vigu vältida.
  • Katalüsaatori toime efektiivsus muutub vananedes. Seetõttu on soovitatav enne tõmmise või jäljendi valamist teha kalgendumise proov. Prooviks segatakse väike kogus massi.

Kõiki eeltoodud vigu saab ka parandada, kui teha jälgedest uued silikoonmassivalud. Kui jälje sisse on jäänud märga massi, tuleb see osaliselt üles koos uue valuga. Juhul kui kogu märga massi ei saada jäljest kätte esimese uue valuga, võib uue massi valamist korrata ja nii jälje puhtaks koorida. Nimetatud vigu on võimalik parandada süvendjälje puhul kuna jälg on püsiv. Kui jälg peale ebaõnnestunud tõmmise tegemist on oluliselt rikutud (identifitseerimiseks vajalikud eritunnused jäljes hävinenud) nt tahmaga nähtavaks muudetud sõrmejälg, võis vms. olevad süvendjäljed siis teistkordne fikseerimine reeglina ei ole võimalik. Alati kontrolli töösegu kõlblikkust jäljele kandmiseks ja sega mass korralikult läbi!

Märg mass lahustub triklooretüleenis, nii et selles niisutatud vatitopiga võib ettevaatlikult proovoda ka jälge puhastada sellesse jäänud märjast massist, enne kui uus silikoonmass valatakse. Märga massi jäljest triklooretüleeniga eemaldades peab olema ettevaatlik, et ei rikutaks jälge ning, et jälge ei jääks vatikiude.

Õhumullide vältimiseks tõmmises on soovitav enne jälje täitmist massiga töödelda jälje pind petroolbensiiniga. Petroolbensiiniga töötlemisel tekitame õhuvaba ruumi (petroolbensiin aurustub).