Silikoonpastadest

Silikoonpastat kasutatakse mitmesuguste jälgede esemeliseks fikseerimiseks. Pasta kalgendub kõvendi e. katalüsaatori lisamisel. Katalüsaator on aine, mis kiirendab keemilist protsessi.

Jälgede võtmiseks kasutatav silikoonmass peab vastama teatud tingimustele. Sellest tehtud valu peab kordama jälje kõige väiksemaidki üksikasju ja samas peavad valu optilised omadused (peegelduvus ja läbipaistmatus) sobima mikroskoopiliseks kontrollimiseks.

img2_8
Silikoonpasta Mikrosil, pakendid märgistatud tootja etiketiga, millel pasta värvus.

 

Oma läbipaistmatu värvi tõttu tulevad silikoonmassi pinnavormid ja üksikasjad mikroskoopilisel uurimisel märgatavalt paremini esile kui näiteks puidus olevas algses jäljes.

Silikoonmass ei muuda kalgendusmisel oma suurust ja vormi, tõmmis jäljendab täpselt ka väikesi (nt konserviavaja) jälgi ja nende üksikasju.

Eesti politsei kasutab erinevate jälgede fikseerimiseks silikoonpastat „Mikrosil".

"MIKROSIL" komplekti kuulub kaks komponenti pasta ja kõvendi e. katalüsaator.

img3_8
Pasta värvused (neli erineva värvusega pastat on pigistatud tuubist tööalusele)

 

Pastat toodetakse nelja eri värvi: musta, halli, pruuni ja valget. Kasutatava pasta värvuse valikul lähtutakse jäljest. N: tahmaga nähtavaks muudetud sõrmejäljest tõmmise valmistamiseks kasutatakse valget pastat, heleda pulbriga nähtavaks muudetud sõrmejäljest tehakse tõmmis musta pastaga. Murdmisriista, tööriista jälgede fikseerimiseks kasutatakse pruuni värvusega Mikrosili. Pruun pasta loob parimad võimalused jälje mikroskoopiliseks uurimiseks, halli värvusega pastat võib kasutada tööriistajälgede fikseerimiseks, kuid parima tulemuse saame pruuni pastaga.

Silikoonpasta "MIKROSIL" kalgendub 20oC juures 5- 8 minuti jooksul. Temperatuuri langemisel kalgendumine aeglustub, -10oC juures kulub selleks 12- 15 minutit. Jäljes olevat valu võib vajadusel soojendada nt objektlambiga, soojapuhuriga, kuuma vee kotiga vmt. Kalgendumisaeg sõltub katalüsaatori hulgast (kõvendit e. katalüsaatorit ei tohi olla rohkem kui 6% massist). Kalgendumisprotsess algab komponentide omavahelise kokkupuute/segunemise hetkest, protsessi lõpus on pasta elastne ja ei määri.