Mida peab teadma kaebuse esitaja

KAEBUS peab sisaldama seda, millise otsuse peale ja kelle poolt kaevatakse (oluline on, millist osa vaidlustatakse, mida taotletakse ja miks, loetleda tõendid ja nimetada isikud, keda peetakse vajalikuks istungile kutsuda (§ 115 lg 1 p 7 – 9)).

NB! MIDA PEAB TEADMA KAEBUSE ESITAJA
1. Koostada kaebus ning teha niipalju koopiaid, kui palju on menetlusest osavõtjad!
2. Kas soovib kohtuistungist osa võtta (Vt § 120 -> § 132 – asja lahendamine kirjalikus menetluses). Kohtuvälise menetleja otsuse peale esitatud kaebuse läbivaatamisel kirjalikus menetluses, kus tõendite vahetut ja suulist uurimist ei toimu, võib kohus tugineda uuele tõendile üksnes juhul kui kohtumenetluse pooli on sellest tõendist teavitatud ning kumbki pool ei taotle uue tõendi uurimiseks kohtuistungi korraldamist. Sellist järeldust kinnitab ka VTMS § 120 lg 3, mis sätestab, et kui kohtumenetluse pool on koos kaebusega maakohtule esitanud uue tõendi, mille kohus vastu võtab, võib asja lahendada kirjalikus menetluses vaid siis, kui kohtumenetluse pooled ei taotle uue tõendi uurimiseks kohtuistungi korraldamist. Ehkki VTMS § 120 lg 3 räägib otsesõnu üksnes "koos kaebusega" esitatud uutest tõenditest, tuleb kaitseõiguse tagamiseks seda sätet kohaldada ka juhul, kui tegemist on kohtuvälise menetleja esitatud või kohtu enda poolt kogutud uute tõenditega (RKL 3-1-1-16-06) Koolmeister, Kangur, Lind Pajula, Ploom, Sirk 2007:169).
3. Kas soovib kaitsjat.
NB! Kohtumäärus - kuivõrd kohtu ülesanne on isiku õigusi kaitsta, siis peab kohus kontrollima, kas ei ole alust väärteomenetluse lõpetamiseks. VTMS §-s 29 toodud asjaolude ilmnemisel lõpetab kohus menetluse ning võib seda teha ilma kohtuistungit korraldamata (Vt VTMS § 119).