Sissejuhatus

iDevide ikoon

Majandusteoorial on palju erinevaid lahendusi ja ettepanekuid avaliku poliitika elluviimiseks. Enamasti baseeruvad need ettepanekud kas Pareto efektiivsuse kontseptsioonil eesmärgiga korrigeerida turutõrkeid või siis mõnel sotsiaalse õigluse käsitlusel eesmärgiga vähendada ebavõrdsust.

Majandusmudelid, mille baasilt teatud soovitusi tehakse, eeldavad aga enamasti ideaalset majandust. Majandusteadlased kutsuvad sellist majandust ka paremuselt esimene maailm (ing k first best world). Näiteks kui eesmärgiks on korrigeerida konkurentsitõrkeid, piirates monopoli võimu, eeldatakse, et teisi turutõrkeid sellel turul ei eksisteeri või kui isegi eksisteerivad, on need samuti korrigeeritavad. Seega sellest lähtuvalt võib eranditult keskenduda üksnes konkurentsipoliitikale.

Järgnevalt näidatakse, et „paremuselt teine teooria“ (ing k theory of second best) seab mitmed sellistes mudelites läbiviidud analüüsid kahtluse alla. Nimelt, kuna praktikas eksisteerib palju erinevaid turutõrkeid (konkurentsitõrked, välismõjud, avalikud kaubad, poolavalikud kaubad, informatsioonitõrked, puudulikud turud) samaaegselt ning kõikide korrigeerimine pole reaalselt teostatav ja teatud juhtudel ka vajalik, eksisteerib turgudel palju erinevaid moonutusi. Sellist majandust kutsutakse ka paremuselt teiseks maailmaks (ing k second best world). Seega, paremuselt teine teooria viitab sellele, et majanduspoliitika kujundamisel tuleks arvesse võtta ka eelnevalt eksisteerivaid turumoonutusi ja nende mõju majanduspoliitikaga korrigeeritavale moonutusele, kuna päris ideaalse majanduse saavutamine, kus turutõrkeid kas pole või on nad kõik majanduspoliitikaga korrigeeritud, on ebarealistlik.