Sissejuhatus õigusesse

iDevice ikoon Aine „Sissejuhatus õigusesse“ rühmatööd vangistuse erialale

Ametnik on õiguse rakendaja ning peab oma tööülesannete raames jooksvalt suutma rakendada õigust üksikjuhtumi lahendamisel. Juhtumi lahendamine õiguse abil on üks viis korraldada sotsiaalset kooselu ja täita haldusele seadustega pandud ülesandeid. Vangistus kui kohtuotsusega määratud karistuse täideviimine (vangistus, arest) või kriminaalmenetluse tagamine (eelvangistus) piirab olulisel määral isiku põhiõigusi ja -vabadusi ning seetõttu tuleb eriti tagada neid väheseid subjektiivseid õigusi ja vabadusi, mida kehtiv õigus kinni peetavale isikule (vahistatu, arestialune, kinnipeetav) annab. Samas on vangistuses viibiva isiku käitumine ja ametnike käitumine tema suhtes olulisel määral õigusaktidega reguleeritud. Näib isegi, et iga liigutus, mida kinni peetav isik teeb või mida tema suhtes tehakse, on kusagil õigusaktides kirjas. Seega on õiguse rakendamise osakaal ja tähtsus vangistuses väga suur. Eeltoodu ei tähenda muidugi, nagu olekski iga probleem või küsimus, mis vangistuse käigus tõusetub, juriidilist laadi või ainult õiguslikult lahendatav. Oluliseks oskuseks on see, kui ametnik suudab teha vahet õiguslikel ja mitteõiguslikel probleemidel, kasutada oma mitteõiguslikke teadmisi ja meetodeid probleemide lahendamiseks. Selles õppevahendis pööratakse tähelepanu siiski üksnes õiguslikele probleemidele ja nende lahendamisele.

Vanglaametniku ülesannete täitmiseks on vajalik:

  1. teada, mis on õigusnormi rakendamine, õigusnormi tõlgendamine, juriidilise fakti tuvastamine, seaduslünga täitmine ja õigusaktide vastuolu ületamine;
  2. mõista juhtumi juriidilise probleemi lahendamise olulisust ja peamisi raskusi juhtumi õiguslikul lahendamisel kõrvuti mitteõiguslike probleemide ja juhtumi mitteõigusliku lahendamisega;
  3. osata tunda ära ja sõnastada juhtumi õiguslikku probleemi, leida probleemile vastavad õigusnormid ja tuvastada juriidilised faktid, allutada eluline juhtum õigusnormile, teha selle põhjal õiguspärane otsustus ja panna kirja selge ja õiguspärane lahend.

õpiobjekti lühikirjeldus: õpiobjekt koosneb õigusliku juhtumi lahendamise metodoloogia kirjeldusest ning erialakesksest rühmatööna või individuaalselt lahendatavates kaasustest.

Raivo Sults - töötab Õiguskantsleri Kantseleis nõuniku ametikohal.
Ta on lõpetanud 2006.a Sisekaitseakadeemia korrektsiooni eriala.

 

 

 

Sander Põllumäe - töötab Sisekaitseakadeemias, õigusainete õppetooli juhataja-lektori töökohal.
Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduse bakalaureuseõppe 2001.a ja Tallinna Tehnikaülikooli haldusjuhtimise magistriõppe 2003.a ning jätkab õpinguid Tallinna Tehnikaülikoolis haldusjuhtimise doktorantuuris.

 

 


Creative Commons License


This work is licensed under a
Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License