Avaliku halduse kontseptsioonide mõju korrakaitsestrateegiate kujunemisele

 

Õpiobjekt on valminud e-kursuse "Kogukondliku korrakaitsetöö juhtimine" raames, mida on rahastatud projektist BeSt.

Eelteadmised: tutvuge mõistete videoga ja õpiobjektiga Ühiskonna arengu mõju turvalisus- ja korrakaitsepoliitika ning korrakaitsestrateegiate kujundamisele


Õpiobjekti eesmärk: üliõpilane analüüsib kursuse eduka läbimise järel avaliku halduse kontseptsioonide mõju korrakaitsestrateegiate kujunemisele. Õpiobjekt on üksnes tilluke n-ö baasteadmiste taimelava, mille eesmärk on juhatada üliõpilane tee algusesse, kust õppija ise oma huvist lähtudes ja kogemusele tuginedes edasi võiks minna. Teema käsitlus keskendub teoreetilise raamistiku kirjeldamisele ja küsimuste esitamisele. Iga alateema juures on ka enesekontrolli küsimused, soovitused lisalugemseks ja viiteid materjalidele, kust võiks teadmisi hankida. Üldised küsimused, millele õpiobjekti ja lisamaterjale lugedes mõelda ja millele vastuseid võiks otsida, on:

* Mis põhimõtted mõjutavad avalikku haldust?
* Millised avaliku halduse kontseptsioonid on mõjutanud korrakaitsestrateegiate kujunemist? Miks?
* Mis on avaliku halduse põhimõtete positiivsed- negatiivsed mõjud korrakaitsestruktuuride toimimisele?


Sihtrühm: sisejulgeoleku magistrandid, kes õpivad ainet Kogukondliku korrakaitsetöö juhtimine. Lisaks nendele sobib õpiobjekt teadmiste täiendamiseks sisekaitseakadeemia üliõpilastele, siseministeeriumi ametkondade ning kohaliku omavalitsuste ametnikele ja vabaühenduste liikmetele, kes on huvitatud kogukondade turvalisuse tagamisest.

Sissejuhatus

See, kuidas ühiskond, riik, kogukonnad ja üksikisikud turvalisuse ja avaliku korra tagamisel toimivad ning millest sõltub eesmärgi saavutamise ehk teisisõnu tulemuse edukus turvalisuse taseme näol, on teadlasi, poliitikuid, avaliku halduse asjatundjaid, ametnikke ja paljusid teisi ühiskonnagruppe ammu huvitanud.

Turvalisus on väga laia sisuga mõiste ning teda võib defineerida mitmel erineval moel. Turvalisus sisaldab üheaegselt nii objektiivseid külgi, mis on seotud avaliku halduse toimimisega, kui ka subjektiivseid aspekte, mis on seotud inimese enda n-ö hakkama saamise ja heaolutundega ehk isiklike tunnete ja emotsioonidega.

Üks põnev aspekt teema juures on ühiskonna koordinatsioonimehhanismide mõju avaliku halduse toimimisele ning see, kas, miks ja kuidas need põhimõtted mõjutavad korrakaitsestrateegiate kujunemist, valikut ja rakendamise tulemusi ehk turvalisust. Õpiobjekt vaatleb lähemalt traditsioonilise ja kaasaegse avaliku halduse ning uue haldusjuhtimise, n-ö uusweberiaanliku halduse ja võrgustikuteooria põhimõtteid.

 

 

Autor:

Pille Vennikas

Tehniline abi:

Vaiko Mäe