Enesekontroll

iDevide ikoon Täida lüngad
Kui oled juba selle õpiobjekti sissejuhatuse korralikult läbi lugenud, siis siin on alljärgnevalt kasutatud lõikusid just samast tekstist. Kirjuta tühja kasti see sõna, mis Sinu arvates sinna kõige paremini sobiks. Kui kastikesed on täidetud, siis kontrolli oma mälu ja teadmisi!

Ära kurvasta, kui Sinu kirjutatud sõna polnud täpne ja kastike näitab sulle kontrollimisel punast tuld. See on lihtsalt üks õppimise meetod ja mäng, mis aitab tähtsamaid asju meelde jätta, ei enamat. Kui mõttele said siiski pihta, siis kõik tegelikult ju õnnestus!

Vanglateenistuse ametnik peab endale , et ka igast üksiku vangi või vangigrupi tuleb alati ja võimalikult kiirelt oma kolleege ja edastada neile esmane teave vangide vastuhakust, sõltumata selle hetkelisest aktiivsusest või esmapilgul prognoositavast arengust. Oluline on mõista, et vanglaametnik ei sealjuures kunagi vange oma suhtumisega, sest niigi olekus vangid võivad seda tõlgendada ning asuda suutlikkust karmimate vastutegevuse võtete kasutamiseks.

Hästi mõjub alati vangide taktika järgmise sõnumiga: ma mõistan Teid, Teie tegeletakse kindlasti, ! Samas ei tohi allumatuse situatsioonis korralduste andmist, kui vangide vastuhakus on juba aimata ründetegevuse või märke: koheselt oma tegevus, jätkuva korral on Teie suhtes õigus kasutada !

Informatsiooni võimalikul edastamisel on oluline, et teavitaja ei satuks ise . Vangid võivad üritada informeerijat või teda muul moel rünnata, sest vangide allumatuse korral annaks vangla juhtidele informatsioon vangidele taktikalisi . Vajadusel tuleb informatsiooni andmiseks vangide massilise allumatuse korral ise ohutusse kohta.

Vanglateenistuja, kes on ise sattunud vangide massilise allumatuse situatsiooni, peaks arvestama ja mitte üllatuma, kui vangid võivad käituda üsna : ettesattuvate esemetega vangla hoone osasid ja sisustust; trellide rammimiseks uksi, lahtiste toolidega aknaid; visatakse vanglaametnike suunas ohtlikke (klaasikillud, wc poti tükid jne); vihatud või sündmuste keerisesse jäänud vanglateenistujaid rünnatakse ja ; tekitakse hoones ; purustatakse vee- ja kanalisatsioonitorustikke; kättesattuvatest esemetest tekitatakse ; blokeeritakse või sulgetakse ; demonstreeritakse ja vigastatud inimesi; hoones levib põlengu suits ja . Sellist laamendamist saadab reeglina valju , ropp sõim, hädakisa ja appikarjed. Vangid võivad üritada tungida välja hoone osast, neil võib tekkida soov veelgi suuremat territooriumit vanglast.

Tuleb julgelt teadvustada, et kriitilises ohuolukorras ja selge vähemusjõudude tingimustel vanglateenistujate sündmuskohalt ei ole nõrkuse ilming ega argus, vaid manööver. Evakuatsiooni või taandumise järel on vanglateenistujatel võimalik juba kogutud omakorda võimalus asuda , et lõpetada vangide allumatus. Vanglateenistuja otsus sekkuda vangide selge jõu ja ülekaalu tingimusel (näit. vanglateenistujaid on vastutegevusele asunud vangidest oluliselt vähem; vanglateenistujad ei ole piisavalt hea väljaõppe ja relvastusega; vangide kasutuses on ohtlikke relvana käsitletavaid esemeid jne.) võib tõenäoliselt kaasa tuua vanglateenistujatele fataalseid või pantvangistatuks jäämise. Sellise stsenaariumi korral võib sattuda vangide valdusesse valvurite , raadiosaatja, relvastust jne., mistõttu erakorralise sündmuse või suletud territooriumilt väljumine on ülimalt tõenäoline.

Kui aga vangide massilise allumatuse korral vangigrupi väiksus, nendel puudumine või aktiivse vastutegevuse arglik või tagasihoidlik stiil lubab vanglateenistujatel kohapeal eeldada, et tegevust oleks võimalik olemasolevate vanglateenistujate edukalt tõrjuda ja õigusrikkumine lõpetada, siis esmase reageerimisena, pärast vangla korrapidaja , peaksid vanglateenistujad ise takistama sündmuse arengut ja asuma sündmuse lõpetamiseks ja vastuhaku ründele.

  

Creative Commonsi litsents
Autori Andres Põdra teos pealkirjaga Vangide massiline allumatus on kaitstud litsentsiga Creative Commonsi Autorile viitamine + Jagamine samadel tingimustel 3.0 Jurisdiktsiooniga sidumata litsents.