Kambriülesanne 1

iDevice ikoon Kõrghariduse lõpueksam

Eksamineeritava saabumisel sektorisse rakenduvad ülesanded (situatsioonid):

  1. Raadioside kasutamine;
  2. Vangi läbiotsimine;
  3. Objekti läbiotsimine (voodivarustus ja isiklikud asjad);
  4. Vangiga suhtlemine, korralduste esitamine;
  5. Sunni kasutamisest hoiatamine, füüsilise jõu kasutamine; vangi pikali viimine;
  6. Käeraudade paigaldamine ja käeraudades vangi läbiotsimine;
  7. Kambri ukse avamine;
  8. Vangi käeraudades püstitõstmine;
  9. Vangilt käeraudade eemaldamine toiduluugi kaudu;
  10. Teenistusrelva kasutamisest hoiatamine ja teenistusrelva kasutamine;
  11. Relva kasutamisest teavitamine.

Kaasus algab situatsiooniga, kus eksamineeritavale antakse korraldus minna sektorisse praktikandile appi läbiotsimist teostama. Eksamialasse sisenenud eksamineeritav näeb, kuidas valvur-praktikant on juba laua kõrval läbi otsimas vang X-i ja tema isiklikke asju. Samas kõrval on teine laud, mille ees ootab läbiotsimist eksamineeritavaga samasooline vang Y. Areneb rahulik diskussioon ja eksamineeritav suundub vang Y läbi otsima.

Kui vang Y isik on läbi otsitud (vangile on peidetud 2 eset) peaks eksamineeritav alustama vangi isiklike asjade läbiotsimist (tekk; padi; kattest eraldatud madrats; toidunõud – nendesse peidetud 3 eset). Kui on näha, et objekti läbiotsimine on jõudnud lõppfaasi, areneb konflikt vangide X ja Y vahel. Tekib ootamatu rüselus - vangid X ja Y hakkavad põrandal kaklema.

Valvur- praktikant võtab kiiresti kontrolli alla vangi X, väänab ta pikali ja palub ka eksamineeritaval sekkuda, et kontrolli alla saada teine vang Y. Praktikant hoiab vang X kontrolli all ja kinnitab, et agressoriks oli Y. Eesmärk on, et eksamineeritav väänaks pikali ja käerauastaks vang Y, kuna ta ilmutab endiselt agressiivsust. Eksamineeritav peaks selleks kasutama jõudu, et vang Y pikali väänata.

Kui eksamineeritav soovib vangi pikali saada oma teenistusrelva ähvardusel, siis vang küll taltub, kuid ise pikali ei lähe. Samas ei ilmne vangi tegevusest rünnet ja eksamineeritav peab ikkagi otsustama vangi põrandale viimise jõuvõttega.

Kui vang Y on käerauastatud ja maas läbiotsitud peaks eksamineeritav korrapidajale vahejuhtumist sidevahendiga ette kandma. Korrapidaja annab korralduse kohe katkestada koridoris vangide läbiotsimine ja paigutada vangid ajutisel ilma asjadeta oma kambritesse nr 102 ja 103, annab korralduse käerauad vang Y –lt alles toiduluugi kaudu maha võtta ja tagada meedikule ligipääs toiduluugi kaudu käte kontrolliks. Valvur–praktikant saadab rahumeelse vang X kambrisse. Meediku saabumisel vang Y käerauad avab eksamineeritav.

Eksamineeritavale antakse seejärel ülesanne jalutushoovist tuua oma kambrisse ka kolmas vang Z, kelleks on blackmani kostüümi riietatud. Vang Z saatmine sektorisse kulgeb algul rahulikult, kuid kui eksamineeritav teeb vangile ettepaneku tema läbiotsimiseks, alustab vang rünnet. Eksamineeritav peab valima teenistusrelva ja seda kasutama ründe takistamiseks. 4-5 teleskoopnuia löögi või gaasi pihustamise järgselt peatab eksamineerija rollimängu hüüdega „STOP“.


Creative Commons License
Praktilisi harjutusi SKA Justiitskolledži lõpueksamiks by Andres Põdra is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.