Eksamipäev

iDevice ikoon Kambriülesande täitmisele saabumine

Tõenäoliselt oled Sa veidi närvis, sest sellest päevast sõltub üsna palju – kas ja millise hindega Sa kooli lõpetad. Kui Sa ei ole suitsetaja, siis ära mine kambavaimust teistega kaasa, nikotiin teeb tegelikult Sind veelgi närvilisemaks! Ka suitsetajad peaksid seda teadma, et sagedasemad nikotiinidoosid ei tee Sulle tegelikult head.

Võta kaasa isiklik veepudel ja tarbi vedelikku juba enne janu tekkimist – juunikuu ilmad võivad olla palavad. Keegi ei soovi, et Sa ootusärevusest, vedelikupuudusest või muul moel tekkinud kurnatusest minestaksid.

 

Minu soovitused:

  • Vali eksamipäeva vormiriietuseks pigem lühikeste varrukatega suvesärk – pika varrukaga särgiga võib Sul hakata palav; ülesannet lahendades võib lips lahti minna, lipsunõel maha kukkuda või särgi alaosa pükstest välja tulla. Enda kohendamine eksamiülesande täitmisel on OK, kuid see võib Sind ennast häirida.
  • Oma nokamüts jäta ülesande täitmisele minnes kolleegide kätte, sest Su erivahendite vööl on niigi Sulle harjumuspäratult palju esemeid.
  • Erivahendite vöö säti enda jaoks täpselt parajaks ja kontrolli, et kõik selle kinnituspunktid oleksid kasutusel. Liiga lõdvalt pükstele paigaldatud vöö võib tõusta Sulle ebamugavalt kaenla alla või vajuda puusadele. Kui soovid, võid enne vöö paigaldamist eemaldada oma püksirihma, sest parajalt pingul vöö võib krussi keerata Su püksirihma pandla ja püksirihm võib avaneda.
  • Eemalda oma kätelt võimalusel sõrmused ja käeketid, sest kui näiteks kontrollid metalliotsijaga samas käes olevat patja või plasttopsi, siis Sinu sõrmus või käekett annab „valesignaali“. See võib Sind segadusse ajada.
  • Tüdrukud peaksid pikad juuksed siduma kokku, sest mõne ülesande täitmisel ei tunne Sa end mugavalt, kui näiteks õppekambris voodi või laua alla vaadates lohisevad Su juuksed põrandal. Hoolitse, et Su küüned ei oleks pikad ja teravad, sest kogemata võid kummikinda katki teha või ülesannet täites vigastada oma küünt. See raskendaks Su keskendumist ülesande täitmisele.
  • Enne eksamialale sisenemist veendu, et eelmisest ülesande sooritajast ei oleks jäänud näiteks käerauad topelt-lukku; teleskoopnui ei oleks vutlaris tagurpidi või gaasipihusti tuleks klambriga vöö küljest lahti Sinule sobivas suunas; et olemas oleks ka käeraudade võti ja gaasipihustis loksuks parajalt palju vedelikku. Vali endale käerauad (ketiga või liigendiga), mille kasutamisel tunned end kindlamalt.
  • Võta ülesande lahendamisele endaga kindlasti kaasa vähemalt kaks paari parajaid kaitsekindaid. Kinnaste karbi all on küll numbrid (S; M; L; XL), kuid kasvõi proovi endale need kindad korraks kätte – on juhtunud, et eelmine ülesande lahendaja on oma kasutamata jäetud S suuruses kindad toppinud tagasi esimesse ettejuhtuvasse XL kinnaste karpi. Vähemalt kaks paari kindaid on vaja seepärast kaasa võtta, et ülesande käigus võivad Sul kindad puruneda ja siis oled kimbatuses, kui asenduskindaid pole kohe võtta.
  • Soovitan kummikindaid kohe kätte mitte panna, sest isiku või objekti läbiotsimise ülesande osa ei pruugi olla esimene järelevalvetoiming, millega kambriülesanne algab. Aga mis siis, kui esimese asjana tuleks Sul avada käerauad või haarata teleskoopnui? Sel juhul kummikinda lotendav sõrm või kinda sees olev higine käsi võib hoopiski Su sooritust takistada.
  • Harjuta, kuidas oleks erinevates positsioonides (püsti, kükakil, põlvili) kiiremini kätte saada teleskoopnuia, gaasipihustit või käeraudu. Harjuta pimesi ja jäta täpselt meelde, kuidas neid vöölt vilunult kätte saada.
  • Jäta vööle ruumi veel raadiosaatja jaoks ja mõtle läbi monofooni või kuulari kinnitus särgil, sest sidevahendi saad Sa alles vahetult enne eksamiülesande algust. Kogu varustus vööl koonda puusajoonest ette poole.
  • Kui kannad prille, siis kaalu selleks päevaks kontaktläätsede kandmise võimalust. Kui jääd siiski prillide juurde, siis ürita reguleerida prillisangasid nii, et need hoiaksid prille kindlalt ees. Mahakukkunud prillid või pidevalt ninale langevad prillid võivad Su keskendumisvõimet oluliselt mõjutada.
  • Ära aja end närvi eelmise eksamiülesande täitja detailse „ülekuulamisega“. Sinu ülesanne võib olla teistsugune. Kui eelnev ülesande lahendaja kirjeldab täpselt, kuhu olid peidetud keelatud esemed või millises järjekorras ta toiminguid sooritas, siis sellest teadmisest võib Sulle kasu asemel hoopis kahju sündida – eksamineerijad vahetavad keelatud esemete asukohti ja ülesande järjekord võib sõltuvalt Sinu lahendamisstiilist muutuda.

Creative Commons License
Praktilisi harjutusi SKA Justiitskolledži lõpueksamiks by Andres Põdra is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.