Täitemenetlus

iDevice ikoon Kohtutäiturist
Kui maksuhalduri poolt teostatud täitetoimingud ei ole andnud tulemusi, on maksuhalduril õigus pöörduda maksuvõlgade sissenõudmiseks kohtutäituri poole.

Täitemenetluse näol on tegemist riikliku sunni kohaldamisega, kus avalik-õiguslikku ametit pidav kohtutäitur on sõltumatu.

Kohtutäitur ei ole ettevõtja ega riigiametnik, ta peab ametit oma nimel ja vastutusel vabakutselisena.

Kohtutäituri ametitegevust maksustatakse kui füüsilisest isikust ettevõtja tegevust.

Kohtutäitur sundtäidab nii eraõiguslike kui ka avalik-õiguslike rahaliste nõuete sundtäitmist.

 

Kohtutäitur sundtäidab täitedokumente, milleks võivad olla kohtulahendid (kohtuotsused, kohtumäärused), mitmesugused haldusaktid (sh parkimistrahvid, maksuvõlad).

Tavaliselt tähendab sundtäitmine varaliste nõuete sissenõudmist võlgniku vara arestides ja müües, kuid see võib olla ka näiteks eluruumist väljatõstmine, lapse äravõtmine ja üleandmine või muu tegevus.

 

Kohtutäiturid tegutsevad Eestis neljas tööpiirkonnas (maakohtu tööpiirkonnas), millest tulenevalt peab sissenõudja (võlausaldaja) valima kohtutäituri võlgniku elu- või asukoha või võlgniku vara asukoha järgi.

Kui võlgniku elu- või asukohas ei ole vara, millele pöörata sissenõue, võib kohtutäitur jätkata alustatud menetlust väljaspool oma tööpiirkonda. Eesti kohtutäitur teeb täitetoiminguid vaid Eesti Vabariigi territooriumil.

Välisriigis toimuvale menetlusele kohaldatakse selle riigi õigust, kus täitemenetlus toimub.

 

 



iDevice ikoon Nõude edastamisest kohtutäiturile

Täitemenetluse algatamiseks peab võlausaldaja esitama kohtutäiturile allkirjastatud täitmisavalduse koos täitedokumendiga. Täitedokument esitatakse kohtutäiturile algdokumendina või kinnitatud ärakirjana.Täitemenetluse algatamiseks esitab võlausaldaja kohtutäiturile täitmisavalduse, kus on märgitud alljärgnevad andmed:

  1. sissenõudja andmed - nimi, elu- või asukoht, sidevahendid, pangarekvisiidid;
  2. võlgniku andmed - nimi, registreerimiskood või isikukood, elu- või asukoht, sidevahendid, pangarekvisiidid;
  3. nõude sisu ja suurus;
  4. info võlgniku vara kohta;
  5. avaldusele lisatud dokumendid.

Maksuhalduri poolt alustatud täitemenetluse jätkamise korral kohtutäituri poolt ei tule teha võlgnikule uut hoiatust. Täitemenetluse jätkamise korral kohtutäituri poolt jäävad maksuhalduri kohaldatud keelumärked ja arestid kehtima. Maksuhalduri ja kohtutäituri täitetoimingute erinevus on vara müügi õiguses. Maksuhaldur ei või võlgniku vara müüa, küll seda aga saab teha kohtutäitur.



Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License