Esileht

iDevice ikoon Kinnipeetava poolt esitatavad dokumendid
Haldusmenetlus on üks mitmest erinevast menetlusest, mida haldusorgan oma ülesannete täideviimiseks peab kasutama. Kui isik soovib pelgalt juhtida haldusorgani tähelepanu probleemile või saada haldusorganilt selgitust mõne haldusorgani toimingu või õigusakti kohta, tuleb menetlemisel järgida MkSTS-i. Kui isik soovib saada koopiat haldusorganil olemasolevast dokumendist või muud avalikku informatsiooni, tuleb järgida AvTS-i. Kui isik pöördub oma subjektiivsete õiguste kaitseks haldusorgani poole, et see annaks haldusakti, sõlmiks -lepingu või sooritaks toimingu, tuleb järgida HMS-i. Kui tegemist on hoopis teatega süüteo või muu õigusrikkumise kohta, siis tuleb menetleda süütegu vastavalt VTMS, KrMS või algatada ATS ja TDS alusel distsiplinaarmenetlus. Eksimus menetluse ajendiks oleva pöördumise liigi kindlaksmääramisel viib väära menetluse kohaldamiseni ja asja sisuliselt vale lahendamiseni; nt isik tahab, et vangla direktor võimaldaks tal töötada väljaspool vanglat (haldusasi), kuid temale tutvustatakse vangla sisekorra eeskirja vastavaid sätteid (vastus teabenõudele).

Vanglaametniku ülesannete täitmiseks on vajalik:

  1. teada, millised erinevad menetlusliigid on olemas ning mille poolest need üksteisest erinevad. Samuti peab ametnik teadma, milliseid lahendeid ta erinevates menetlustes saab teha;
  2. mõista, mille poolest pöördumised üksteisest erinevad (objekt, eesmärk jt) ja seonduvad;
  3. osata määrata kindlaks isiku pöördumise liiki, kontrollida pöördumist liigist lähtuvalt ning valida pöördumise liigile vastav menetluskord, nõustada isikut pöördumise liigi valikul ja pöördumise vormistamisel.

õpiobjekti lühikirjeldus: õpiobjekt sisaldab erinevate vangistuse käigus esitatavate avalduste (taotlus haldusakti andmiseks või toimingu sooritamiseks, teabenõue, selgitustaotlus, märgukiri, kuriteoteade või -kaebus, väärteoteade või - kaebus jt) liigitust ja menetluskordade lühikirjeldusi.

Autoritest

Raivo Sults töötab Õiguskantsleri Kantseleis nõuniku ametikohal. Ta on lõpetanud 2006.a Sisekaitseakadeemia korrektsiooni eriala.
Sander Põllumäe töötab Sisekaitseakadeemias lektori töökohal. Ta on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli haldusjuhtimise magistriõppe 2003.a ja Tartu Ülikooli õigusteaduse bakalaureuseõppe 2001.a ning jätkab õpinguid Tallinna Tehnikaülikoolis haldusjuhtimise doktorantuuris.

 


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License

S.Põllumäe ja R.Sults 19.09.2007