Tulekustutid

iDevice ikoon Kuidas kasutada?

Tulekustuti on tõhus esmane kustutusvahend ja vanglateenistuja, kes oskab seda õigesti kasutada, on suuteline vajadusel sellega edukalt kustutama üsna suure põlenguala.

Tulekustutiga efektiivseks kustutamiseks pead teadma:

 

- Tõsta kustuti aluselt.

- Eemalda kaitsesplint.

- Suuna vooliku ots leekide poole ja vajuta kustuti päästikut.

- Suuna pulbrijuga leegi keskele ja lämmata tuli kogu põlenguala pulbriga kattes.

- Kustuta tulekustutit alati nii, et viibid allatuult.

- Hoia end vajadusel küürus või madalamal, et ootamatud tuleleegid sinuni ei ulatuks.

 

Tulekustutiga leegi lämmatamisel peab meeles pidama, et selle kasutus/kustutusaeg on piiratud (umbes 20-25 sekundit). Pulberkustuti pulbrijuga peaks üritama suunata leegi alaosasse e. tulekolde keskele.

 

Tähtis on teada, et pulberkustutiga tule kustutamisel ei tühjendataks kogu kustutit ühe korraga lõpuni, kui uut kustutit kohe käepärast pole. Kui oled suutnud kustutada põlengu, peab ka olema valmis selle järelpõlenguks ja seepärast on

vajalik põlengu sündmuskohta jätkuvalt kontrollida, mitte sellelt kohe lahkuda.

 

Iga tulekustuti, mida on vähegi kasutatud, tuleb alati viia selle kasutamise järgselt hooldusesse taastäitmisele. Vähekasutatud tulekustutit ei tohi kunagi jätta tagavaraks ega loota järgmisel tulekahjul selle taaskasutamisele. Kuna pulber ei

ole siseruumides alati mitte kõige sobivam kustutusaine, siis lisaks on veel kasutusel vesi-, vaht- ja CO2 tulekustutid, millede puhul on nende käsitlemisel natuke erinevad toimingud, üldjuhul tuleb juhinduda kustuti tootjapoolsest juhisest.


Kui põleng on sedavõrd suur, et ühe kustutiga seda tõenäoliselt ei ole võimalik lämmatada, siis kas samaaegselt võiks ka kasutada mitut kustutit?

Kliki kastikesele, kui soovid saada õiget vastust!



iDevice ikoon Esmased tulekustutusvahendid
Näita Tulekustuti ja voolikusüsteem pilti
Tulekustuti ja voolikusüsteem