Põlev inimene

iDevice ikoon Enesetapp või teise inimese süütamine?
Iseenda põlemapanek ja seeläbi enesetapu sooritamine toob endaga kaasa piinarikka surma. Põlema süttinud inimest on üsna keeruline päästa, sest selleks aega on eriti vähe.

Enda põlemapaneku viisid:

    • Valatakse end üle mingi kergestisüttiva vedelikuga ja seejärel süüdatakse see;

    • Süüdatakse kamber põlema ja ei sulguta näiteks kambri tualetti, hingatakse tahtlikult sisse suitsugaase või kombineeritakse selline tegevus poomisega.

Põlevat inimest kustutades peab olema äärmiselt kiire, sest aega tema päästmiseks on tõesti vähe, kiireks kustutamiseks sobivad kõik võimalused. Tõhusaks kustutusvahendiks on ohtra vee kasutamine, see aitab jahutada ohvrit.

Kasutada võib ka pulberkustutit, kuid seejuures peaks vältima ohvri näkku pulbri sattumist (näo võib varjata näiteks tekiga), sest pulbri sattumine ohvri hingamisteedesse võib ta lämmatada.

Kustutustekk on tõhus vahend inimese kustutamiseks, kui ohvri saab sellega täielikult ja kohe katta. Sageli võib põlev inimene olla liikunud sellisele alale, kus ei saa kustutustekki efektiivsel kasutada (toolide, voodi või laua all, kambri nurgas).

Iseenda süütamine (ja enesetapp üleüldse) on ohvri enda meeltesegasuses tehtud valik ja otsus, kuid vangi hingelise seisundi ja tema käitumise jälgimisega võib enesetappe ennetada. Vangi probleeme tuleb osata märgata - vangi hingeline tasakaalutus, enesetapuvihjed, otsene ähvardamine ja muu häiritud käitumine on märgid, mida vanglateenistuja peab oskama vangi „silmist lugeda", sest enesetappe on võimalik just õigeaegse sekkumisega sageli vältida.

Vanglas ei ole välistatud vahejuhtum, kui teise vangi süütab tema tapmise eesmärgil näiteks kaasvang. Kriminaalmenetluses selgitatakse välja inimese tulesurma või - vigastuse asjaolud.


iDevice ikoon Põlev inimene
Näita  pilti