Tulumaks

iDevice ikoon Tulumaks

Eestis on tulumaks ainus sissetulekult võetav maks. Paljudes riikides tuntakse füüsilise ja juriidilise isiku tulumaksu iseseisvate maksuliikidena, lisaks võib olla kehtestatud veel muidki tulumaksuga samaseid mak­se, mis puudutavad kindlat tululiiki või tegevusala. Üsna levinud on ka selline süsteem, kus lisaks riiklikule tulumaksule kehtestavad kohalikud omavalitsused täiendava kohaliku tulumaksu, kasutades sama maksubaasi (nn sõltuva objektiga maksud).

Tulumaks on otsene maks, sest maksukohustus vähendab maksumaks­ja tulu. Maksukohustuse kandja ja täitja langevad kokku. Tulumaks on subjektiivne maks, sest maksuobjekt on seotud konkreetse isiku kogu tuluga, mida ta maksustamisperioodil on saanud. Tulumaksu ei võeta eraldi üksikutelt tehingutelt, vaid isiku kogu majandustegevuse tulemilt. Näiteks füüsilisest isikust ettevõtja puhul ei ole maksuobjekt tema ettevõtlus või tema ettevõte kui majandusüksus, vaid tema kõikidest allikatest saadud tulu. Tulumaks on riiklik maks, kuigi osa maksutulust laekub kohalikele omavalitsustele. Tulumaks on jooksev maks, maksustamisperiood on sõltuvalt subjektist kalendrikuu või -aasta. Tulumaks erineb teistest maksudest selle poolest, et tulumaksu sissenõudmisel on esindatud kõik kolm menetluse liiki - määramine (sissenõutav maks), deklareerimine (tähtajaline maks) ja kinnipidamine (kinnipeetav maks).

Tulumaks on Eestis kohalike omavalitsuste põhiline sissetulekuallikas. Füüsilise isiku tulumaksust laekus pikka aega 56% maksumaksja elukohajärgsele omavalitsusele ja 44% riigile (TuMS § 5 lg l). Seoses maksumäära vähendamise ja maksuvaba tulu suurendamisega muudeti alates 2004. aastast maksulaekumiste jaotamise korda nii, et tulumaksu vähendamisest tekkiv maksulaekumise vähenemine jääks ainult riigi kanda. Alates 2004. aastast laekub omavalitsustele summa, mis vastab 11,4% maksumaksja tulust. arvestamata mahaarvamisi. Hiljem on seda määra mitu korda tõstetud, kuid alates 01.04.2009 on omavalitsusele laekuva tulumaksu määr taas 11,4%. Pensionidelt ja vara võõrandamisest saadud ka-sult arvutatud tulumaks laekub riigile. Juriidiliste isikute ja mitteresidentide makstud tulumaks laekub täies ulatuses riigile. Paljudes riikides toimib samane süsteem, kus tulumaks laekub omavalitsustele, sest tulumaks on seotud konkreetse maksumaksja isikuga, samas kui näiteks käibemaksu või aktsiise oleks tunduvalt keerulisem omavalitsuste vahel jaotada. Füüsilise isiku tulumaksu laekus 2008. aastal riigile 4,33 ja kohalikele omavalitsustele 11,5 miljardit krooni, juriidilistelt isikutelt laekus tulumaksu 2008. aastal riigile 4,17 miljardit krooni.


Lugege tekst tähelepanelikult läbi ja vastake järgmistele küsimustele.

1. Nimetage tulumaksu tunnused

2. Mitu protsenti tulumaksust laekub kohalikule omavalitsusele?